تاریخ: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۱۱
کد خبر: ۲۲۰۸۴۴
‌می‌متالز - تولیدکنندگان بزرگ چینی تجهیزات صنعت انرژی خورشیدی بار دیگر تهدید کرده اند که از قرارداد‌های تأمین انرژی به هند خارج خواهند شد، این دومین نمونه از چنین تهدیداتی در چهار ماه گذشته است.

به گزارش می‌متالز، سه شرکت بزرگ چینی تهدید کرده اند که از قرارداد‌های فعلی خارج می‌شوند و رشد شدید قیمت کومودیتی‌ها را متهم می‌کنند که منجر به افزایش قیمت پلی سیلیکون، اصلی‌ترین ماده اولیه مورد استفاده در ساخت پنل‌های خورشیدی شده است. با این حال، شرکت‌های برق هند ادعا می‌کنند که چینی‌ها با اقدامات عمدی خود باعث افزایش مصنوعی قیمت‌ها شده اند.

حال هندی‌ها نگرانند این درگیری‌های تجاری پروژه‌های آن‌ها را با اختلالات بیشتری مواجه سازد.

چین ۸۰ درصد از کل واردات در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر هند را تشکیل می‌دهد. وقتی شرکت‌های چینی که در خارج از ویتنام و تایلند فعالیت می‌کنند نیز در نظر گرفته شوند، این رقم به ۹۵ درصد می‌رسد. باقیمانده نیاز هند توسط شرکت‌های هندی تامین می‌شود.

هزینه ماژول‌های خورشیدی که بر حسب وات اندازه گیری می‌شود، سپتامبر گذشته ۱۸ سنت به ازای هر وات بود که اوایل سال جاری به ۲۲ سنت افزایش یافت و حال عرضه کنندگان چینی آن را به ۲۴ سنت افزایش داده اند.

قیمت پلی سیلیکون از ژوئن سال گذشته ۳۴۳ درصد افزایش یافته است و تنها از ژانویه ۱۴۸ درصد رشد داشته و در نتیجه هزینه ماژول ۳۳ درصد افزایش یافته است.

در واقع چینی‌ها از کنترل خود بر قیمت ماژول‌ها، مواد اولیه و ... استفاده می‌کنند تا از پیمانکاران هندی که تحت فشار هستند تا پروژه‌ها را به موقع تحویل دهند نهایت استفاده را بکنند. ماژول‌های خورشیدی ۶۰ درصد از هزینه‌های سرمایه‌ای هر پروژه انرژی تجدیدپذیر را تشکیل می‌دهد.

منبع: ایفنا