تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۳
کد خبر: ۲۲۱۰۳۱
‌می‌متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: از ابتدای تشکیل ستاد توسعه خاوران در خراسان جنوبی تاکنون سه هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی و صنعتی استان منعقد شده است.

به گزارش می‌متالز، عباس جرجانی با اعلام این مطلب افزود: تاکنون ۱۴ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از چهار هزار میلیارد تومان در چارچوب ستاد توسعه خاوران به امضا رسیده که بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد آن در حوزه صنعت و معدن است.

وی گفت: از این تعداد ۱۰ تفاهم‌نامه در حوزه صنعت، معدن و تجارت به ویژه صنایع معدنی امضا شده است که در بازه زمانی ۲، سه و پنج ساله اجرایی خواهند شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی میزان اشتغال پیش‌بینی شده در این طرح‌ها را ۶ هزار و ۵۳۶ نفر اعلام کرد و افزود: در ستاد توسعه خاوران، تمامی طرح‌ها را به سمت فرآوری‌های معدنی برده‌ایم و با توجه به کمبود منابع آبی در خراسان جنوبی با طرح‌های آب‌بر موافقت نمی‌کنیم.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه احیای معادن راکد و نیمه فعال استان تصریح کرد: این تفاهم‌نامه با شرکت هلدینگ معدنی عمران خاوران به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال قابل پیش‌بینی پنج هزار نفر در استان امضا شد.

جرجانی گفت: با امضای این تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در دوره کوتاه مدت ۳۰ ماهه و بلندمدت ۶۰ ماهه، ۲۲۹ معدن نیمه فعال خراسان جنوبی به چرخه فعالیت کامل بر می‌گردد.

وی افزود: در قالب این تفاهم‌نامه در دوره اول ۶۰۰ میلیارد تومان و در دوره دوم هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی عنوان کرد: همچنین عملیات اجرایی کارخانه فروسیلیس با اعتبار ۵۵۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۲۲۰ نفر، در مدت ۲ سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه تولید کیسه‌های پلی پروپلین توسط بخش خصوصی گفت: در این تفاهم دوره اجرای طرح مربوطه ۱۸ ماه با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۱۷۰ نفر در محل ناحیه صنعتی شهر مود در نظر گرفته شده است.

جرجانی گفت: طرح استیل کورد با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد ریال، فرآوری کائولن با سرمایه ۳۵۰ میلیارد ریال، ۲ تفاهم‌نامه دولومیت کلسینه و زینتره با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۸۰ میلیارد ریال، کنسانتره مس اسیدی و سولفیدی با ۹۰۰ میلیارد ریال و بسته‌بندی آب آشامیدنی با ۷۰ میلیارد ریال از دیگر تفاهم‌نامه‌هایی است که تاکنون منعقد شده است.

وی یادآور شد: ستاد توسعه خاوران با هدف به‌کارگیری همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم‌افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن خراسان جنوبی، در سال گذشته تشکیل شد و از ابتدای امسال فعالیت جدی و اجرایی خود را آغاز کرد که صدور مجوز بی‌نام سرمایه‌گذاری اولین بار در کشور از دستاورد‌های این ستاد بوده است.

گفتنی است؛ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی خراسان جنوبی با تولیدکننده کنسانتره سرب و روی کشور به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان دوشنبه هفته گذشته در سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران بین استاندار خراسان جنوبی و سرمایه‌گذار بخش خصوصی امضا و مبادله شد.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده