تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۱۴
کد خبر: ۲۲۱۰۴۴
معاون وزیر صمت در نشست با مدیران تشکل‌های صنعتی و شرکت‌های خدماتی گلستان عنوان کرد:
‌می‌متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که صنعت در سال گذشته از رشد خوبی در کشور برخوردار بوده است، گفت: پارسال بیش از ۵ هزار هکتار زمین به متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور واگذار شد که نسبت به سال قبل از آن، از رشد دو برابری حکایت دارد.

به گزارش می‌متالز، علی رسولیان با بیان این مطلب در نشست با مدیران تشکل‌های صنعتی و شرکت‌های خدماتی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گلستان افزود: همچنین در پایان سال گذشته، ۳۲۰۰ طرح صنعتی در مرحله نصب ماشین آلات بودند که در ابتدای سال ۱۴۰۰ به ۳۶۲۰ واحد رسیده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون نیز ۸۷۰ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده اند که ۱۳ درصد رشد در این بخش را به دنبال داشته است.

رسولیان در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر این که توسعه کشور بدون بخش خصوصی امکان پذیر نیست، ادامه داد: در تلاشیم تا برخی بروکراسی ها، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که سد راه حضور بیشتر بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی شده است را با مشورت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به صورت لایحه‌ای به مجلس ارائه و این موانع را برطرف کنیم.

وی یادآور شد: پیش از این نیز به شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها اعلام شده بود که باید از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در هیأت مدیره‌های خود استفاده نمایند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این که در سال جاری برنامه‌های حمایتی صنایع کوچک ۴ برابر شده است، بیان کرد: تمامی کسب و کار‌ها را برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، آموزش، ثبت برند و ... حمایت می‌کنیم. برای متقاضیانی هم که می‌خواهند وارد صنعت شوند، مرکز مشاوره کسب و کار را ایجاد خواهیم کرد تا در مسیر اشتباه قرار نگیرند.

رسولیان با اشاره به تسهیل ارائه تسهیلات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اظهار داشت: در این صندوق برای کسب و کار‌های با کمتر از ۳ میلیارد تومان، موانع تولید و بهره برداری آن‌ها با ارائه تسهیلات لازم رفع می‌شود.

وی درخصوص تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط نیز افزود: یکی از برنامه‌های تأمین مالی، سپرده‌های بنگاه‌های بزرگ است که پیش بینی می‌شود حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان باشد که بانک‌های تجارت و صنعت و معدن از محل این سپرده ها، تسهیلاتی را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پرداخت به صنایع کوچک و متوسط استان‌ها قرار خواهند داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که فرآیند تأمین مالی در کشور دشوار است، اضافه کرد: بخش دیگر تأمین مالی تفاهمی است که با بورس انجام دادیم که طی آن، شرکت‌های حاضر در بورس با خرید سهام بنگاه ها، هزینه بهره برداری و آغاز به کار کسب و کار‌ها را تأمین می‌کنند.

رسولیان با بیان این که در زمان کمبود منابع انرژی، صنعت فدا می‌شود، ادامه داد: در بخش زیرساخت‌ها بحث جدی ما تأمین برق شهرک هاست که برای تأمین ۳۰ درصد پست‌های برق به این حوزه ورود کرده و در تلاشیم تا در خود شهرک‌ها برای تولید حدود ۶ یا ۷ هزار مگاوات برق از طریق مولد‌های مقیاس کوچک و نیروگاه‌های خورشیدی اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی به اقدامات در دست انجام برای تأمین آب صنایع در شهرک‌های صنعتی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های شهرک‌ها اختصاص خواهیم داد، زیرا موضوع بازچرخانی آب در صنایع و استفاده از پساب شهری برای تأمین آب شهرک‌ها و نواحی صنعتی با توجه به هزینه بالای تأمین آب، امری ضروری و واجب است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه سال گذشته ۲ هزار هکتار زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تأمین شده است، گفت: در سال جدید ۱۰ هزار هکتار زمین به شهرک‌های صنعتی اضافه خواهد شد، و با توجه به این که به طور متوسط هر مترمربع زمین در کشور ۳۱۳ هزار تومان خریداری می‌شود، یا به طرح‌های صنعتی که در موعد مقرر بهره برداری شوند، ۳۰ درصد مشوق اختصاص داده می‌شود؛ در واقع دولت با تمام محدودیت‌های مالی موجود و اعطای یارانه به صنعتگران، تولید و اشتغال پایدار در بخش صنعت را انتظار دارد.

رسولیان همچنین با تأکید بر این که با قرارداد‌های راکد و حبس اراضی در شهرک‌های صنعتی برخورد قانونی خواهد شد، از اعطای مشوق و تخفیف جرائم در تکمیل ساخت و ساز و بهره برداری از طرح‌های صنعتی راکد خبر داد.

وی با اشاره به این که گلستان، استان با ظرفیتی به ویژه در بخش صنایع تبدیلی کشاورزی است و در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ نیز بخش مهمی از نیاز کشور را تأمین می‌کند، اظهار داشت: راه آهن اینچه برون ـ ترکمنستان ـ قزاقستان نیز یکی از مهمترین زیرساخت‌های این استان است که باید در توسعه اقتصادی گلستان و به ویژه روابط با اوراسیا و چین مورد توجه قرار گیرد.

منبع: شاتانیوز