تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۸
کد خبر: ۲۲۱۱۶۶
‌می‌متالز - بهره برداری از دستاورد‌های شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران، مجتمع معدنی و صنعتی شهید سلیمانی ساغند اردکان و مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد این شهرستان عصریکشنبه در ارتباط تصویری رییس جمهوری آغاز شد.

به گزارش می‌متالز، این سه مرکز که امروز مورد بهره برداری قرار گرفت از پروژه‌های مهم و راهبردی کشور در حوزه چرخه سوخت هسته‌ای است.

با بهره برداری از پروژه‌های یادشده در مجموع برای سه هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و با سرمایه گذاری افزون بر هزار میلیارد تومان در چرخه سوخت هسته‌ای ایجاد شد.

در مجتمع ساغند اردکان، توسعه فعالیت‌های معدنی برای افزایش ظرفیت تولید و استخراج کانسنگ‌های حاوی اورانیوم است که عملیات استخراج و بهره برداری از معادن جدید اورانیوم در مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی اردکان (ساغند) و معدن اورانیوم خشومی اردکان و همچنین افتتاح کمپ اقامتی و پشتیبانی آغاز شد.

در مجتمع اردکان بهره برداری از طرح‌های افزایش ظرفیت تولید کیک زرد در کشور ارایه شد که با حضور تعدادی از مسوولان استان یزد و شهرستان اردکان در مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این مرکز علاوه بر بهره برداری از طرح افزایش تولید اورانیوم کارخانه کیک زرد اردکان به میزان ۵۰ تن در سال، برای اولین بار در کشور با هدف افزایش تولید کیک زرد، بهره برداری از طرح‌های نمونه آزمایشی (پایلوت) نیمه صنعتی استحصال اورانیوم از کارخانه‌های مس اکسیدی کشور و استحصال اورانیوم به روش فروشویی تپه‌ای (هیپ لیچینگ) از سنگ‌های کم عیار آغاز شد.

از سال ۱۳۹۲ استخراج کانسنگ اورانیوم از معادن روباز و زیرزمینی ساغند به طور رسمی آغاز شد و به منظور افزایش راندمان کارخانه تولید کیک زرد مجتمع شهید رضایی نژاد اردکان و کاهش هزینه‌های حمل ماده معدنی از این معدن به کارخانه فرآوری، لازم است تا کانسنگ اورانیوم استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز مجتمع ساغند خردایش، دانه بندی و پرعیارسازی شود.
پروژه خردایش و پرعیارسازی مجتمع معدنی ساغند اردکان با همت متخصصان ایرانی طراحی، ساخته و اجرا شد و تجهیزات آن از جدیدترین ابزار‌ها در این زمینه است که به صورت اختصاصی برای کانسنگ این معدن طراحی شد.
از آنجایی که ماده معدنی استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز دارای ابعاد زیر ۵۰ سانتیمتر است، ابتدا در بخش خردایش و دانه بندی با ۲ مرحله سنگ شکنی اولیه و ثانویه و سرند کردن، ماده معدنی به ابعاد مورد نیاز سیستم پرعیارسازی که دامنه ابعادی بهینه آن بین ۲.۵ تا ۷.۵ سانتیمتر است، رسانده می‌شود.
سنگ‌ها پس از ورود به دستگاه پرعیارسازی با کمک دوربین‌های فوق سریع و سیستم‌های اندازه گیری پرتو با کمک کامپیوتر‌های قدرتمند پردازش شد و عیار قطعه سنگ اورانیوم دار با توجه به وزن و میزان تشعشع محاسبه و با توجه به عیار تعریف شده برای سیستم، ماده معدنی اورانیوم دار از باطله با طراحی و اجرای یک سیستم پنوماتیک و نازل‌های هوا، جداسازی می‌شود.
در نهایت ماده معدنی پرعیارسازی شده، برای تولید کیک زرد به مجتمع شهید رضایی نژاد ارسال می‌شود.
روستای ساغند از توابع بخش خرانق در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق شهر اردکان قرار دارد.

شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهر‌های عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) یزد