تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۴
کد خبر: ۲۲۱۲۸۷
‌می‌متالز - معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال میزان وصول حقوق دولتی معادن کهگیلویه و بویراحمد ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش می‌متالز، دارا فرامرزی روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: امسال بیش از ۶ هزار و ۳۷۰ میلیون ریال حقوق دولتی از بهره‌برداران معادن و دارندگان مجوز‌های برداشت موقت مواد معدنی وصول شده است.

وی افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: ۷۹ فقره پروانه بهره برداری معدن در استان صادر شده است.

فرامرزی عنوان کرد: این معادن با سرمایه گذاری بیش از ۸۸۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۲۹ نفر، دارای بیش از یک میلیارد و ۶۲۷ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.

وی ادامه داد: عمده مواد معدنی استان مواد اولیه سیمان، گچ، آهک، سنگ لاشه و مالون، مرمریت، بوکسیت، فسفات، سلستین، مارن و… است که دارای ظرفیت استخراج اسمی سالیانه ۵ میلیون و ۷۴۸ هزار تن هستند.

در سال‌های اخیر انجام مطالعات ظرفیت سنجی چهار پهنه به مساحت پنج هزار کیلومتر مربع در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است که با توجه به گستره ۱۶ هزار کیلومتر مربعی آن بسیار چشمگیر است.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد هر چند این استان از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی‌شود، اما پتانسیل‌های خوبی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در این حوزه دارد.

با توجه به اینکه بر اساس آخرین داده‌های مرکز آمار ایران در تابستان امسال استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲.۶ درصد، رتبه پنجم بالاترین نرخ بیکاری را در کشور داشته است شکوفایی ظرفیت‌های معادن نقش مهمی در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال این خطه دارد.

چهارمین معدن نیترات دنیا در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و از این حیث ایران را در جمع کشور‌های دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده و سلستین، بوکسیت، سنگ گچ، مواد اولیه سیمان و مواد اولیه آجر و مصالح ساختمانی از جمله معادن این استان است.

براساس آمار موجود، بیشترین معادن استان در شهرستان بویراحمد با ۲۲ مورد و بیشترین معادن فعال در شهرستان گچساران با ۱۲ مورد واقع شده اند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) کهگیلویه و بویراحمد