تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۵۳
بازدید: ۵۸۵
کد خبر: ۲۲۱۸۱۹
سرویس خبر : انرژی

سود ۲ میلیارد دلاری سابک در سه ماهه دوم ۲۰۲۱

‌می‌متالز - شرکت پتروشیمی سابک عربستان با اعلام سوددهی ۲ میلیارد دلاری در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد این روند در نیمه دوم ادامه می‌یابد.

به گزارش می‌متالز، شرکت سابک از ثبت سود ۲ میلیارد دلاری در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر داد و اعلام کرد: انتظار می‌رود با توجه به تقاضای پایدار و افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام، عملکرد مطلوبش در نیمه دوم امسال هم ادامه یابد.

سابک، چهارمین شرکت پتروشیمی جهان از نظر مقدار فروش و ارزش دارایی، در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ موفق به سوددهی ۷ میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریالی (۲ میلیارد دلار) شده است، در حالی که در دوره مشابه پارسال این شرکت با زیان ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری روبه‌رو شده بود.

سوددهی سابک از رقم ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریالی پیش‌بینی شده توسط ۶ تحلیگر رفینیتیو فراتر رفت.

یوسف البیانیان، مدیرعامل سابک، در یک کنفرانس خبری مجازی در این باره گفت: میانگین قیمت‌های فروش بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت و این موضوع در پی افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام و شرایط مطلوب تقاضا پدید آمده است، از این رو ما انتظار داریم نیمه دوم سال ۲۰۲۱ اوضاع مشابه نیمه نخست امسال باشد.

فروش سابک در سه ماهه دوم امسال با ۷۲.۳ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه پارسال به ۴۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال رسید، در حالی که این رقم در سه ماهه دوم ۲۰۲۰، ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بود.

مدیرعامل سابک، که ۷۰ درصد سهامش متعلق به شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان است، بدون اشاره به جزئیاتی تصریح کرد: این شرکت همچنان بر بازار‌های عربستان و در کنار آن آمریکا، چین و آفریقا، مناطقی که در حال رشد هستند، تمرکز دارد.

سابک پیش‌تر در ارائه گزارش خود به سازمان بورس عربستان موسوم به تداول اعلام کرده بود که عملکردش در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ مطلوب‌تر خواهد بود و انتظار می‌رود که با توجه به افزایش قیمت نفت و هزینه‌های اولیه، در عین حال محدودیت عرضه و افزایش ظرفیت‌های جدید پتروشیمی، حاشیه سودش با وجود تعدیل، مطلوب باقی می‌ماند.

سابک اعلام کرد که قصد ندارد بازار بدهی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا وضع مالی‌اش اکنون با ثابت است.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده