تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۰
بازدید: ۵۱۴
کد خبر: ۲۲۲۰۶۵
سرویس خبر : انرژی

درآمد ۲۱.۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار درآمد صنعت پتروشیمی به ۲۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: ۴۳ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ تولید می‌شود که ۳۳ میلیون تن از این محصولات صادر خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، «بهزاد محمدی» امروز در مراسم رونمایی از سامانه خوراک و محصول مجتمع‌های صنعت پتروشیمی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی کشور سربلندتر، پویاتر و … از همیشه در حوزه صادرات و ارزآوری کشور نقش خود را ایفا می‌کند، افزود: در سال ۹۹ حدود ۴۰ میلیون تن خوراک معادل ۶ میلیارد دلار دریافت کردیم که در ۶۷ مجتمع مورد استفاده قرار گرفت.

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۵ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه شد. همچنین ۳۴ میلیون تن محصول تولید شده که ۱۵ میلیارد دلار درآمد به همراه داشته است.

محمدی با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: با این وجود در سال ۹۹ اهداف توسعه‌ای صنعت پتروشیمی محقق شد.

معاون وزیر نفت افزود: امروز ۵۰ طرح فعال در صنعت پتروشیمی داریم که تا پایان سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می‌رسد و ظرفیت تولید را به ۱۳۵ میلیون تن در سال می‌رساند.

وی به تعریف گام چهارم در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: گام چهارم در ۳ طبقه‌بندی طرح‌های خوراک ترکیبی، طرح‌های جدید تولید پروپیلن و طرح‌های پیشران تعریف شده است که در مجموع ۴۷ پروژه را شامل می‌شود تا در سال ۱۴۰۶ درامد صنعت پتروشیمی به ۵۰ میلیارد دلار برسد.

محمدی تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۶ روزانه معادل ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام به عنوان خوراک در صنعت پتروشیمی مصرف خواهد شد و ظرفیت این صنعت به ۱۶۷ میلیون تن در سال می‌رسد.

وی افزود: با اجرای طرح‌های گام چهارم، سرمایه گذاری تجمعی در این صنعت تا سال ۱۴۰۶ به ۱۲۵ میلیارد دلار برآورد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه تحقق اهداف توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی با تحقق خوراک از طرح‌های ان جی ال، پالایشگاه‌های نفتی و پالایشگاه‌های گازی، ممکن می‌شود، گفت: اکنون مصرف خوراک در کشور ۴۰ میلیون تن در سال است که تا سال ۱۴۰۶ به ۹۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت که معادل ۲.۳ میلون بشکه نفت خام در روز است.

وی افزود: ۷۵ درصد خوراک در فاز گازی و ۲۵ درصد مربوط به خوراک مایع است که در حال حاضر معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز است.

دسترسی به خوراک مهمترین مزیت ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی است. ظرفیت تولید در این صنعت به ۱۰۰ میلیون تن نزدیک شده است.

این میزان خوراک و سوخت معادل ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام در روز است. سامانه خوراک با هدف پایش پیاده سازی شده است و کمک می‌کند تا جریان هریک از خوراک‌های صنعتی از مقصد تا پایان زنجیره، قابل ردیابی باشد.

در این مراسم، علاوه بر سامانه خوراک و محصول مجتمع‌های صنعت پتروشیمی، از پرتال جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و ویرایش جدید کتاب فرآیند‌ها و واکنش‌های شیمیایی در صنعت پتروشیمی ایران نیز رونمایی شد.

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده