تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۸:۳۸
بازدید: ۳۳۱
کد خبر: ۲۲۲۴۰۲
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۲۰مرداد + آخرین قیمت دلار

‌می‌متالز - در چهارمین روز هفته، دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی عبور کرد. روز سه‌شنبه اسکناس آمریکایی ۲۰۰ تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۶هزار و ۱۲۰تومان رسید.

به گزارش می‌متالز، به گفته فعالان، یکی از عوامل حیاتی رشد قیمت دلار، اختلالی بود که در زمینه عرضه حواله درهم وجود داشت. صحبت‌های فعالان نشان می‌دهد که دیروز صرافی‌ها به راحتی اقدام به عرضه درهم نمی‌کردند و همین عامل موجب شد که ارز یادشده به راحتی تا نزدیکی محدوده ۷هزار و ۲۰۰تومان افزایش پیدا کند. به باور تحلیلگران فنی، درصورتی‌که درهم خط ۷هزار و ۲۰۰تومانی را بشکند، احتمال رشد قیمت دلار به بالای محدوده مقاومتی ۲۶هزار و ۳۰۰تومان وجود خواهد داشت. از نگاه برخی تحلیلگران فنی، شکست محدوده ۲۶هزار و ۳۰۰تومانی می‌تواند زمینه‌ساز ورود تقاضای احتیاطی بیشتر به بازار شود و قیمت گارد صعود قدرتمندتری بگیرد.

زمان سودگیری برای معامله‌گران؟

با این حال، عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، پس از برخورد دلار به محدوده ۲۶هزار و ۳۰۰تومانی میزان فروش‌های ارزی بازارساز و معامله‌گران بیشتر خواهد شد و به دنبال آن، قیمت اسکناس آمریکایی دچار افت معنادار خواهد شد. درواقع دسته‌ای از معامله‌گران باور دارند روند صعودی دلار طی روز‌های بعد ادامه نخواهد یافت. عده‌ای حتی عنوان می‌کنند با اعلام اسامی کابینه آقای رئیسی میزان فروش‌ها بیشتر خواهد شد. با این حال، حداقل تا دیروز عصر شماری از معامله‌گران بیشتر روی افزایش بیشتر قیمت حساب باز کرده بودند و حاضر نبودند که به راحتی ارز‌های خریداری‌شده خود را به فروش برسانند.

رفتار آرام سکه نسبت به دلار

با وجود رشد قابل توجه دلار در روز‌های اخیر، سکه امامی نوسان زیادی را تجربه نکرده است. دیروز نیز سکه تنها ۳۰هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۱۱میلیون و ۲۹۰هزار تومان رسید. درواقع با وجود مرزشکنی دلار، سکه پشت خط ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان باقی ماند.

تحلیلگران فنی باور دارند درصورت شکست محدوده ۱۱میلیون و ۳۵۰هزار تومان، فلز گرانبهای داخلی با ورود تقاضای بیشتری به بازار مواجه خواهد شد و سکه با سرعت بیشتر در مسیر افزایشی حرکت خواهد کرد. در کنار این، تحلیلگران فنی باور دارند تا زمانی که فلز گرانبهای داخلی بالای محدوده ۱۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان قرار دارد، شانس نزول بازار چندان زیاد نیست. سکه برای کاهشی شدن و ورود عرضه‌های جدید، نیاز به تثبیت سکه زیر مرز ۱۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان دارد.

به گفته فعالان، سکه در روز‌های آتی در صورتی به روند افزایشی ادامه خواهد داد که دلار بتواند از محدوده ۲۶هزار و ۳۰۰تومان عبور کند. قیمت دلار برای سکه‌بازان بیشتر از اونس طلا اهمیت دارد، چنان‌که در روز‌های اخیر مشاهده شد، سکه به افت بهای طلا در بازار‌های جهانی چندان توجهی نکرد و بیشتر به رشد قیمت دلار در بازار داخلی توجه نشان داد. اونس طلا در روز‌های اخیر تنها ضربه‌گیری در برابر حرکت سریع‌تر سکه در مسیر افزایشی بوده است.

برخی فعالان باور دارند، بازار به واسطه ابهام و عدم شناخت نسبت به سیاست‌های اقتصادی و سیاسی کمی دچار التهاب شده است. این گروه باور دارند با انتشار لیست نهایی وزرای پیشنهادی دولت جدید به مجلس و صحبت‌های مقامات جدید درباره برجام، ابهام‌های معامله‌گران پایین خواهد آمد و به دنبال آن، قیمت دلار از فاز صعودی خارج خواهد شد. طبیعتا اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سکه نیز راه کاهشی را در پیش خواهد گرفت. با این حال، معامله‌گران نگرانی‌های ساختاری دارند که اگر پاسخ مناسب را دریافت نکنند، همچنان زمینه‌ساز ورود تقاضای احتیاطی بیشتر به بازار خواهند شد.

مساله کسری بودجه و بالا رفتن انتظارات تورمی از جمله نگرانی‌هایی است که به‌صورت طبیعی از نگاه برخی از معامله‌گران منجر به افزایش نرخ دلار خواهد شد. در مقابل، معامله‌گران کاهشی روی عرضه بازارساز حساب باز کرده‌اند.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده