تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۱۲
بازدید: ۳۲۳
کد خبر: ۲۲۲۴۲۳

سازمان راهداری: امسال ۸ میلیون تن کالای اساسی از بنادر حمل شده است

‌می‌متالز - مدیر کل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از حمل ۸ میلیون تن کالای اساسی طی امسال از بنادر خبر داد.

به گزارش می‌متالز، غلامحسین دغاغله اظهار کرد: از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ مرداد ماه سال جاری، بالغ بر ۸ میلیون و ۸۷۹ هزار تن کالا‌های اساسی از مبدأ هشت بندر بارگیری و به مقاصد مورد نظر در کشور حمل شد.

وی افزود: براساس آمار بارگیری کالا‌های اساسی از بنادر کشور، بندر امام خمینی (ره) با صدور ۲۳۱ هزار بارنامه و بارگیری ۵ میلیون و ۵۰۴ هزارتن و سهم ۶۲ درصدی از کل بنادر در جایگاه نخست قرار دارد.

وی تصریح کرد: بندر شهید رجایی با یک میلیون و ۱۸۵ هزار تن، امیرآباد با ۷۹۱ هزار تن، چابهار با ۵۰۲ هزارتن، بندر انزلی با ۴۶۹ هزارتن، نوشهر با ۳۲۴ هزارتن، فریدون کنار با ۸۶ هزار تن و بوشهر با ۱۸ هزارتن به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی بیان کرد: در راستای تسریع در روند جابجایی کالا‌های اساسی در بندر امام خمینی (ره)، اقدامات تشویقی از جمله تخصیص یک جفت لاستیک با نرخ دولتی به ازای ۴ هزار کیلومتر پیمایش و ۵ سفر از مبداء آن بندر برای کالا‌های اساسی توزیع روغن موتور با نرخ کارخانه‌های تولیدی در محل پایانه بار این بندر در حال انجام است.

به گفته مدیر کل دفتر حمل ونقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، در حال حاضر با توجه به تمهیدات اندیشیده شده از جمله تخصیص سهمیه ویژه کالا‌های اساسی در سالن اعلام بار پایانه بار بندر امام خمینی (ره) و همچنین امکان صدور بارنامه توسط شرکت‌های حمل نقل استان‌ها از مبدأ این بندر که برای اولین بار در کشور عملیاتی گردید، روزانه بالغ بر ۵۰ هزار تن کالا‌های اساسی توسط بیش از ۲ هزار دستگاه کامیون از این بندر جابه جا می‌شود که این رقم در روز دوشنبه مورخ ۱۸ مردادماه به رقم بی سابقه ۲۶۰۰ دستگاه و ۶۱ هزار تن رسیده است.

وی تصریح کرد: با انجام اقداماتی همچون تسریع در توزین و خروج کالا ازبنادر و انبار‌ها، افزایش تجهیزات بارگیری و کاهش وقفه‌ها در زمان تغییر شیفت کارکنان در انبار‌ها و همچنین پرداخت به موقع کرایه قطعاً در استفاده حداکثری از ظرفیت ناوگان حمل ونقل جاده‌ای و تسریع در حمل کالا‌های اساسی راهگشا خواهد بود.

بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانوردی طی تیرماه امسال حدود ۶.۵ درصد کالای اساسی تخلیه شده از بنادر بارگیری شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده