تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۲
بازدید: ۳۰۶
کد خبر: ۲۲۲۴۲۷
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

شرط و شروط ورود رمزارز‌ها به بورس

‌می‌متالز - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره احتمال قانونی شدن معاملات رمزارز‌ها در بورس گفت: اکنون رمزارز‌ها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر روزی بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی برای آن‌ها کند، در آن زمان تدابیری برای ابزارسازی رمزارز‌ها اندیشیده می‌شود.

به گزارش می‌متالز، محمدعلی دهقان دهنوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «تا چند سال گذشته صحبت‌هایی از احتمال انجام معاملات رمزارز‌ها در بورس کالا مطرح بود، آیا اکنون امکان ورود ارز‌های دیجیتال یا رمزارز‌ها در بورس کالا فراهم است یا خیر؟»، گفت: این اقدام هیچگاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

او با اشاره به اینکه رمزارز‌ها از تکنولوژی بلاکچین یا دیگر تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، افزود: این تکنولوژی در بسیاری از دیگر بازار‌ها قابل استفاده است و ما هیچ مانعی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم.

تعیین مقررات ضروری است

دهقان دهنوی با بیان اینکه در زمان صحبت از رمزارز‌ها در واقع به نوعی صحبت از پول به میان است، به همین دلیل باید به طور حتم مقرراتی را برای آن در کشور مشخص کرد، گفت: ظرفیت قانونی رمزارز‌ها در کشور فقط در مرحله استخراج است، رمزارز نوعی کالا است که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمزارز تا این قسمت قانونی است و ما مشکلی با آن نداریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه تعیین مقررات رمزارزی که استخراج می‌شود و در دست مردم قرار می‌گیرد، بر عهده بانک مرکزی است، گفت: این بانک تاکنون هیچ دستورالعملی را راجع به رمزارز‌ها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است.

او افزود: ارزی که در کشور به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگاهی در بازار سرمایه پیدا کند.

دهقان دهنوی گفت: اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمز ارز‌ها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند، در آن زمان تدابیری را برای ابزارسازی رمز ارز‌ها اتخاذ می‌کنیم، اما این اقدام لزوما به معنای استقبال ما از معاملات رمزارز‌ها در بازار سرمایه نیست.

ریسک بالای سرمایه‌گذاری در رمزارز‌ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ماهیت رمز ارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست، گفت: گاهی ریسک شدید ریزش برای آن به وجود آمده و عده‌ای را مالباخته کرده است.

او به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و رمزارز‌ها پرداخت و گفت: ریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود، تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و ضرر و زیان ایجاد شده در آینده جبران می‌شود، اما در رمز ارز‌ها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد، چنین مسایل و وجود ریسک‌هایی در رمزارز‌ها سازمان بورس را محتاط کرده است.

میزان سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به میزان سرمایه‌گذاری خارجی در بورس اشاره کرد و گفت: اکنون شاهد تعدادی از سرمایه‌گذاران خارجی در بازار هستیم و چند هزار کد معاملاتی خارجی در بازار سهام و بورس کالایی در حال فعالیت هستند که حجم خوبی از معاملات را به خود اختصاص دادند، اما همچنان راه زیادی را در پیش داریم تا به صراحت اعلام کنیم که بورس ایران، بین‌المللی یا دارای فعالیت بین‌المللی است.

او افزود: در صورت رفع محدودیت‌های تجارت خارجی، فضا برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌شود، همچنین سرمایه‌گذار خارجی در صورت ثبات اقتصاد خارجی با اطمینان بیشتری به بازار سرمایه ایران ورود می‌کند.

آخرین جزئیات راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش

دهقان دهنوی به آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش اشاره کرد و گفت: اکنون چهار بورس در کشور داریم، اگر به دنبال ایجاد بورس جدید هستیم باید فعالیت بین‌المللی مشخص داشته باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: باید شرکای خارجی از ابتدا حضور داشته باشند تا معاملات بین‌المللی در آنجا شکل بگیرد، در صورت رفع الزامات، مجوز تاسیس بورس در کیش داده می‌شود.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده