تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۲
کد خبر: ۲۲۲۵۵۹
‌می‌متالز - رئیس واحد محیط زیست مجتمع مس سونگون گفت: مجتمع مس سونگون از زمان آغاز فعالیت‌های اجرایی خود توسعه فضای سبز را دوش به دوش فعالیت‌های تولید در دستور کار خود قرار داده و اهمیت آن را در کنار سایر فعالیت‌های زیست محیطی کمتر از تولید نمی‌داند.

به گزارش می‌متالز، نادر مظاهری روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های زیست محیطی مجتمع مس سونگون، اظهار کرد: این مجتمع از همان زمان شروع اولیه طرح به منظور اطمینان بخشی به این‌که مأموریت، آرمان، ارزش‌ها و اصول اخلاقی سازمان منعکس کننده تعهد و مسوولیت زیست محیطی سازمان نسبت به تمامی ذینفعان می‌باشد، اقدام به انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی همه‌جانبه (EIA) قابل ارائه به بانک خارجی و تهیه طرح جامع توسط شرکت انگلیسی کرده است.

وی افزود: هر دو ارزیابی‌های انجام شده دربرگیرنده فاز توسعه (تولید ۳۰۰ هزار تن کنسانتره مس) نیز می‌باشد، حاصل این مطالعات منجر به تدوین یک برنامه مدیریت محیط زیستی جامعه به منظور کاهش اثرات نامطلوب محیط زیستی ناشی از عملیات معدن کاری شده است.

مظاهری اضافه کرد: تمامی این اقداماتی که در نوع خود کم نظیر می‌باشد نشانگر توجه ویژه و احترام مدیریت مجتمع مس سونگون به حفظ محیط زیست بوده تا با الگو قرار دادن خود منابع سازمانی را نیز جهت به کارگیری مسوولیت زیست محیطی سازمان ترغیب کند.

وی خاطرنشان کرد: از رویداد‌های مجتمع مس سونگون در راستای توجه به مسائل زیست محیطی و برآورده کردن نیازمندی‌های طرف‌های ذینفع، استقرار سیستم مدیریت زیست محیطی بر مبنای استاندارد ۲۰۰۴؛ ۱۴۰۰۱ Iso بوده است که فعالیت‌ها از سال ۱۳۸۸ با شکل گیری کمیته راهبری زیست محیطی آغاز گردید.

به گفته وی، از جمله رویکرد‌های حاصل در طی انجام فرآیند استقرار سیستم‌های مدیریت یکپارچه، ایجاد فرآیند شناسایی و ارزیابی جنبه‌ها و تعیین اهداف کلان و خرد زیست محیطی بوده است.

مظاهری با اشاره به استراتژی‌های محیط زیست مجتمع سونگون، گفت: مدیریت روند‌های آتی زیست محیطی بر موفقیت پایدار سازمان تأثیرگذار هستند؛ از این رو اهداف پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از فعالیت‌ها، خدمات و محصولات شرکت، ارتقاء مداوم کیفیت محصولات و کاهش ضایعات و هزینه‌ها، توسعه پایدار و بهبود مستمر سیستم‌ها، شناسایی و کاهش جنبه‌های بارز زیست محیطی و کاهش تماس شغلی با عوامل زبان آور و شرایط محیط زیستی، ایمنی و بهداشتی محیط کار در دستور کار قرار دارند.

وی ادامه داد: همکاری در جهت ارتقاء سطح کیفی، زیست محیطی، ایمنی و بهداشتی پیمانکاران، ارتقاء دانش فنی سازمان و افزایش توانمندی‌های کارکنان، انطباق با قوانین و مقررات زیست محیطی، ایمنی و بهداشتی حاکم بر فعالیت‌ها محصولات و خدمات شرکت از استراتژی‌های محیط زیست مجتمع مس سونگون است.

مظاهری با بیان این‌که کارکنان مجتمع مس سونگون معتقدند که محیط زیست امانت آیندگان است، نه میراث گذشتگان، خاطرنشان کرد: مجتمع کسب موفقیت پایدار فرایند‌های خود را با رویکرد سبز طراحی و مدیریت می‌کند که این فرآیند‌ها در دو زنجیره فرایند‌های اصلی که شامل (حراج ماده معدنی باطله برداری و تولید کنسانتره) و فرایند‌های پشتیبان فعالیت می‌کند.

رئیس واحد مجتمع مس سونگون خاطرنشان کرد: باتوجه به این‌که اصلی‌ترین فرآیند، استحصال و فرآوری مس می‌باشد، تمرکز فعالیت‌ها و پروژه‌های بهبود زیست محیطی برای این فرآیند انجام یافته است.

وی با اشاره به بخشی از فعالیت‌های عمده زیست محیطی مجتمع مس سونگون، افزود: نظارت بر ارزیابی زیست محیطی مجتمع سونگون، ارزیابی ریسک زیست محیطی مجتمع، انتقال آب (لوله گذاری و انتقال)، ساخت تصفیه خانه فاضلاب به تعداد چهار دستگاه در مجتمع و شهرک ورزقان، سد رسوبگیر و کانال‌های انحرافی حوضه سد، آب برگشتی از سد رسوبگیر و .. از جمله پروژه‌های در حال اجرا و اتمام یافته مجتمع در راستای فعالیت‌های زیست محیطی است.

وی متذکر شد: ارزیابی‌های زیست محیطی در مجتمع مس سونگون هم با شرکت انگلیسی انجام گرفته تا بتوانیم از تسهیلات خارجی مورد نیاز استفاده کنیم و هم ارزیابی زیست محیطی اولیه با شرکت‌های داخلی با هدف بررسی کلیه جوانب از بعد فنی، اقتصادی، زیست محیطی و حتی اجتماعی منطقه انجام شده است.

مظاهری گفت: تمامی تجهیزات و دستگاه‌ها در کل واحد‌های مجتمع به خصوص واحد کارخانه از تکنولوژی‌های روز دنیا بوده و تمامی آلایندگی‌ها در حد استاندارد و پایین‌تر از آن می‌باشند.

وی با اشاره به محوطه سازی و توسعه فضای سبز و احیا پوشش گیاهی مجتمع مس سونگون، خاطرنشان کرد: حین طراحی اولیه بخش‌های مختلف این مجتمع، محوطه‌هایی برای احداث و استقرار فضای سبز در بخش‌هایی مانند گیت ورودی، سایت نیمه صنعتی و نیز مجتمع مسکونی ورزقان در نظر گرفته است که در سال ۸۹ به جهت وجود علاقه و پیگیری‌های جدی مدیریت در این مجتمع قرارداد‌هایی در این خصوص منعقد شده است.

توسعه فضای سبز در کنار فعالیت‌های تولیدی در مجتمع مس سونگون

توسعه فضای سبز در کنار فعالیت‌های تولیدی در مجتمع مس سونگون

منبع: ایسنا