تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۴۳
بازدید: ۴۷۵
کد خبر: ۲۲۲۶۰۲
سرویس خبر : اجتماعی

مشکل جدید برای بازنشستگان / پرونده حقوق بازنشستگان بسته شد؟

‌می‌متالز - پس از چهار ماه بالاخره مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در حال واریز است. در حالی که هنوز این مشکل به طور کامل حل نشده این بار مجلس یک سنگ دیگر جلوی پای بازنشستگان گذاشته است.

به گزارش می‌متالز، افزایش حقوق بازنشستگان امسال پرحاشیه بود. قرار بود به حقوق سال ۹۹ بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ۳۹ درصد افزایش سالانه اضافه شود. همچنین قرار بود آخرین مرحله همسان‌سازی با حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری نیز انجام شود.

اما وقتی مصطفی سالاری، رئیس سازمان تامین اجتماعی نتجیه‌ی این دو نوع افزایش را در فروردین اعلام کرد، نتوانست بازنشستگان را راضی کند. براین اساس حقوق یک بازنشسته با ۳۰ سال خدمت و با داشتن همسر و دو فرزند چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد. این رقم در واقع همان حقوق وزارت کاری برای کارگران است.

اما واریزی‌های فروردین درست نبود و گروهی از بازنشستگان حقوق کمتری دریافت کردند، پس از اعتراض بازنشستگان، سالاری دستور به بازبینی داد. نتیجه این شد که در محاسبه حقوق غیرحداقلی‌بگیران خطایی رخ داده است که در حقوق اردیبهشت اصلاح می‌شود.

این اصلاح انجام شد، اما مابه‌التفاوت حقوق فروردین که قرار بود با حقوق اردیبهشت واریز شود، پرداخت نشد. از اردیبهشت تا چند روز پیش مدیران سازمان تامین اجتماعی وعده واریز دادند، اما عملی نشد، علت نیز گفته شد که بودجه‌ای برای پرداخت مابه‌التفاوت نیست.

اما بالاخره این واریزی در حال انجام است و پرداخت مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان (سایر سطوح) از روز چهارشنبه ۲۰مرداد، آغاز شده است.

حالا این مشکل حل شده، حقوق مرداد بازنشستگان نیز در حال واریز است و تا پایان مرداد انجام می‌شود. اما یک مشکل دیگر برای بازنشستگان در حال رخ دادن است.

مجلس مصوب کرده که سهم دختران بیوه و مجرد از حقوق بازنشستگی پدرانشان به یک سوم برسد. پیگیری از صندوق‌های بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی و لشگری و کشوری حاکی از این است که این مصوبه هنوز اجرایی نشده است. در واقع مدیران این صندوق‌ها نسبت به این مصوبه اظهار بی‌اطلاعی کردند.

علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گوید: از این مصوبه بی اطلاع هستم، چرا که حتی تلاش کردیم دختران طلاق گرفته‌ای که به خانواده برمی‌گردند نیز از حقوق پدرانشان سهم ببرند. طبق گفته او، سهم دختران از حقوق پدران فوت شده ۵۰ درصد است.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده