تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۰
کد خبر: ۲۲۲۶۲۵
‌می‌متالز - درحالی که اعلام شده حدود ۷۰۰ میلیون یورو داروی رمدسیویر کرونا وارد کشور شده است، گمرک ایران بایستی درخصوص جزئیات واردات، شرکت‌های واردکننده و همچنین نوع ارز تخصیص داده شده شفاف سازی کند.

به گزارش می‌متالز، در روز‌های اخیر مباحث مختلفی در خصوص ورادات واکسن و دارو‌های مرتبط با کرونا مطرح شده است که با توجه به ارز بری سنگین این اقلام بایستی مراجع مراتبط از جمله گمرک ایران در این مورد شفاف سازی کنند.

بر این اساس اخیرا از سوی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران اعلام شده است که حدود ۷۲۰ میلیون یورو برای واردات داروی کرونای رمدسیور لحاظ شده است. ظاهرا این تخصیص از محل اعتبار یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی بوده است.

این مقام مسوول گفته بود، ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم.

با توجه به اینکه واردات دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شود بایستی گمرک ایران که در زمینه اطلاع رسانی واردات واکسن گوی سبقت را از هلال احمر و... ربوده است پیش از این اعلام در خصوص جزئیات موضوع و شرکت‌های واردکننده دارو‌های مرتبط با کرونا از جمله رمدسیویر نیز شفاف سازی می‌کرد.

واردات ۷۲۰ میلیون یورویی آن هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی نکته بسیار مهمی است که در رسانه‌ها توجهی به آن نشده است. از سوی دیگر کمبود عجیب و جهش قیمتی این داروی کرونا به ابهامات این موضوع بیش از پیش افزوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده