تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۶
کد خبر: ۲۲۲۷۰۱
‌می‌متالز - روس‌ها پس اندازشان به دلار آمریکا را با یورو و سایر ارز‌های خارجی جایگزین کردند.

به گزارش می‌متالز، بانک مرکزی روسیه در پی افزایش فروش ارز میان شهروندان روس، ۱۹۶ میلیون دلار ارز در بازار داخلی خریداری کرد. این بانک مرکزی گزارش داد که روس‌ها بیشتر در نیمه اول سال ۲۰۲۱ مبادله ارز را آغاز کرده اند. گزارش شده که حجم مبادلات ارز‌های خارجی در ماه ژوئن در مقایسه با سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافته است.

روس‌ها تمایل زیادی به پس انداز دلار آمریکا داشته اند، به طوری که فروش آن در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است، در حالی که خرید ارز آمریکایی از ماه ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۱، ۲۴ درصد کاهش یافته است. اوضاع یورو برعکس شد، روس‌ها آن را ۲۲ درصد کمتر از سال ۲۰۲۰ فروختند و ۲۹ درصد بیشتر خریدند.

حجم ارز فروخته شده در بازار داخلی در ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱.۶۸۵ تریلیون روبل (۲۲.۲۷ میلیارد دلار) بود. بانک مرکزی روسیه نیز از افزایش فروش ارز به غیر از شهروندان خبر داد. بر اساس داده‌های نظرسنجی این بانک در مورد خطرات پیش روی بازار مالی، آن‌ها در ماه جولای ۶۱ میلیارد روبل ارز بین المللی در بازار روسیه خریداری کردند.

بانک مرکزی اعلام کرد: در معاملات بورس، تقاضا برای ارز خارجی از غیرشهروندان افزایش داشت. با این وجود، به طور کلی، نقدینگی ارز خارجی در ماه جولای وجود نداشت و روبل در برابر دلار و یورو در پایان این ماه تقویت شد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)