تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۲۶
کد خبر: ۲۲۲۹۸۵
‌می‌متالز - پیرو ابلاغیه شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداختیار‌ها از انتهای مردادماه و طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه، بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی ها، بر اساس پیشنهاد‌های مطرح شده بخش خصوصی تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

به گزارش می‌متالز، پس از الزام شرکت‌های PSP به ارائه درگاه پرداخت صرفاً به کسب و کار‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) در اجرای مقررات مبازره با پولشویی از سال ۱۳۹۸ و انجام هماهنگی‌های لازم به منظور اجرای این الزام توسط شرکت‌های پرداختیار از اواخر سال گذشته با توجه به الزام قانونی و پیگیری مراجع نظارتی، بالاخره ابلاغیه مربوط درباره الزام اینماد برای پرداختیار‌ها از انتهای مردادماه ۱۴۰۰ توسط شرکت شاپرک صادر شد. با این حال، با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به ویژه در مورد کسب و کار‌های خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی و شاپرک به عنوان متولی شبکه پرداخت کشور، اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکار‌های لازم جهت رفع نگرانی‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به صورت زیر نمودند:

۱- به منظور تسهیل حداکثری برای کسب و کار‌های خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفاً با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.

۲- محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره دار وجود نخواهد داشت، ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب و کار‌های خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب و کار‌ها موظفند ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره دار اقدام نمایند.

۳- به منظور رفع مشکل کسب و کار‌های فعال در حوزه‌های مالی جدید که تاکنون مقرراتگذاری برای آن حوزه‌ها انجام نشده است، پس از ثبت نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز اطلاعات و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آن‌ها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌های مذکور با تشخیص و تأیید بانک مرکزی انجام پذیرد.

۴- مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب و کار‌ها اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی خود، در قالب وب سرویس برای شرکت‌های پرداختیار دارای زیرساخت لازم فراهم نماید.

۵- در مورد حالت بازارگاهی (marketplace)، در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده، ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین کننده به صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده