تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۰۹
بازدید: ۳۴۶
کد خبر: ۲۲۳۱۳۸
سرویس خبر : خودرو و قطعه سازی
دبیر انجمن خودروسازان اعلام کرد؛

زیان انباشته ۸۵ هزار میلیارد تومانی «خودرو» درنتیجه قیمت گذاری دستوری

‌می‌متالز - سیاست گذاری‌های بدون پشتوانه شورای رقابت در زمینه قیمت گذاری باعث ضرر و زیان انباشته در صنعت خودرو شده به طوریکه «ایرانخودرو» به ازای تولید هر خودرو ۳۵میلیون تومان زیان متحمل شود.

به گزارش می‌متالز، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در پنجمین میز صنعت سازمان بورس و اوراق بهادار که با هدف بررسی مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت خودرو و ساخت قطعات برگزار شد؛ این صنعت را مظلوم‌ترین صنعت کشور معرفی کرد و گفت: سیاست گذاری‌های بدون پشتوانه شورای رقابت در زمینه قیمت گذاری باعث ضرر و زیان انباشته در صنعت خودرو شده است.
وی با بیان اینکه از سال ۹۱ سهامداران ایران خودرو و سایپا سود قابل توجهی دریافت نکرده اند، افزود: با نگاه به صورت‌های مالی و آمار تولید و فروش در کدال می‌توان دریافت، قیمت‌های ارائه شده از سوی شورای رقابت همواره زیر قیمت تمام شده بوده است و این با استاندارد‌های جهانی فاصله دارد.
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری، صنعت خودرو کشور را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است، تصریح کرد: زیان ایران خودرو در سال گذشته بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است و متأسفانه زیان انباشته آن به ۸۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
نعمت بخش در پایان خواستار ساماندهی صنعت خودرو به کمک وزارت صمت شد و افزود: راهکار‌های زیادی توسط متخصصان این صنعت ارائه شده است که در صورت حمایت مسوولان شاهد خروج این صنعت از رانت خواهیم بود.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده