تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۲۶
بازدید: ۳۰۴
کد خبر: ۲۲۳۵۴۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

یک هفته با صنایع بورسی

‌می‌متالز - آخرین هفته مردادماه نیز سپری شد و شاخص‌کل بورس تهران با رشد بیش از یک درصد به ابرکانال ۵/ ۱میلیون واحدی بازگشت. نماگر هم‌وزن، اما رشد ۴/ ۱ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش می‌متالز، در این میان نگاهی به‌عملکرد صنایع بورسی نشان از افزایش میانگین قیمت سهام در ۲۷ گروه در مقابل عقب‌نشینی ۱۰ صنعت دیگر دارد. به‌این ترتیب هفته دو روزه بورس تهران، بخش عمده‌ای از سهامداران را راضی بدرقه کرد. صنایع پربازده این هفته بازار سهام را عمدتا گروه‌های کوچک و تک‌سهم تشکیل می‌دادند. در هفته‌ای که گذشت بیشترین رشد شاخص صنعت از آن گروه ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با تک نماد «لپارس» شد. سهام شرکت پارس‌الکتریک در این هفته دو روزه با صف خرید همراه شد و در نهایت با افزایش قیمت ۱۰ درصدی همراه شد. پس از آن گروه محصولات چرمی با تک سهم «وملی» بود که با رشد ۵/ ۷ درصدی جایگاه دوم را به‌خود اختصاص داد.

خودرویی‌ها نیز این هفته با رشد قیمت همراه شدند و میانگین قیمت سهام زیرمجموعه این گروه ۵/ ۶ درصد برآورد شد. جاماندن از روند صعودی اخیر، انتشار اخباری مربوط به‌افزایش سرمایه برخی از خودروسازان برای خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ و چشم‌انداز بازگشت خودروسازان خارجی در صورت رفع تحریم‌ها از جمله دلایلی بود که محرک گروه خودرو در هفته دو روزه بازار سهام شد. در آنسوی بازار باز‌هم گروه‌های با ارزش بازار پایین بودند که در جدول بازده هفتگی صنایع قعرنشین شدند. در این‌خصوص می‌توان به‌افت ۸/ ۴ درصدی گروه خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد. پس از آن نیز زیرمجموعه‌های صنعت کاشی و سرامیک با میانگین کاهش ۲ درصدی قیمت سهام خود مواجه شدند. محصولات کاغذی نیز وضعیت مشابهی را تجربه کرد و در هفته‌ای که گذشت شاهد عقب‌نشینی ۹/ ۱ درصدی میانگین قیمت به سهم زیرمجموعه خود بود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین