تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۲
بازدید: ۳۶۳
کد خبر: ۲۲۳۶۱۶
سرویس خبر : خودرو و قطعه سازی

مک لارن F۱ گران‌ترین خودروی حراج امسال

‌می‌متالز - خودروی مک لارن F۱ جمعه شب گذشته در پبل بیچ کالیفرنیا، به قیمت ۵/ ۲۰ میلیون دلار به حراج گذاشته شد که نشان از تداوم قدرت بازار خودرو‌های کلاسیک دارد.

به گزارش می‌متالز، گودینگ اند کمپانی (Gooding & Co)، در حراج معروف خودرو‌های کلاسیک، خودروی مک لارن F ۱ کمیاب را برای جمعیتی پرشور و هیجان‌زده به مزایده گذاشت و برآورد قیمت خود را که حداقل ۱۵میلیون دلار بود پشت سر گذاشت. این خودرو که به دلیل نادر بودن و جایگاهش در تاریخ مک‌لارن یکی از گران‌قیمت‌ترین خودرو‌های کلکسیونی است، گران‌ترین خودروی حراج امسال و گران‌ترین مدل مک لارن، بود. گودینگ اند کمپانی یک شرکت حراج خودرو‌های کلاسیک است که دفتر مرکزی آن در سانتا مونیکای کالیفرنیا است. این شرکت که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد، دارای سه رکورد از بین ۱۰ رکورد برتر تاریخ گران‌ترین خودرو‌های فروخته شده در حراج است. این پیشنهاد فروش نشان داد که پس از وقفه در حراج خودرو‌های گران‌قیمت در طول همه‌گیری کرونا، روند فروش خودرو‌های کلاسیک با قیمت هفت رقمی و هشت رقمی قوی مانده است.

به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها، به نقل از اتو ویک، هاگرتی، شرکت بیمه کلکسیونر خودرو می‌گوید: به نظر می‌رسد همان شور و شوقی که در قیمت‌های پایین‌تر وجود دارد، در بالاترین‌ها نیز وجود دارد. به گفته هاگرتی، فروش این خودرو در هفته اتومبیل مونتری در کالیفرنیا صورت پذیرفت که شامل چند حراج، نمایش و جوایز صنعت خودرو به صورت به اصطلاح الگانس کنکورس است. این در حالی است که ارزش این حراج ۳۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۲۱۰ میلیون دلار رسیده بود. الگانس کنکورس (Concours d’Elegance) اصطلاحی اصالتا فرانسوی است که به معنای رقابت ظرافت است و به رویدادی اطلاق می‌شود که وسایل نقلیه معتبر در آن نمایش داده می‌شوند و مورد قضاوت قرار می‌گیرند. خودروی مک لارن F ۱ ستاره بی‌چون و چرای این نمایشگاه بود و مجموعه‌داران و حراجی‌های بزرگ، فروش آن را به عنوان یک شاخص برای بازار به دقت مشاهده می‌کردند. خودروی F ۱ یکی از اولین ابراتومبیل‌های مدرن به حساب می‌آید و به عنوان احیای برند مسابقه‌ای و خودروی مک لارن شناخته می‌شود.

مک‌لارن فقط حدود ۱۰۰ دستگاه F ۱ تولید کرده، بنابراین آن‌ها به ندرت به حراج‌ها وارد می‌شوند و کلکسیونر‌های سراسر جهان همواره منتظر فروش آن‌ها هستند. این خودرو دارای پیشرانه ۱۲ سیلندر با حجم ۱/ ۶ لیتر با قدرت بیش از ۶۰۰ اسب بخار، دارای حداکثر سرعت ۲۴۰ مایل در ساعت است و به عنوان نخستین ماشین فرمول یک در جاده‌ها توصیف می‌شود. قیمت تعیین شده مک‌لارن‌F ۱ در زمان عرضه در اواسط دهه ۱۹۹۰ معمولا بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون دلار بود. در حالی که بسیاری در آن زمان این قیمت بالا را مورد تمسخر قرار می‌دادند، ارزش بالای F ۱ آن را به یکی از بهترین خودرو‌های تاریخ در زمان افزایش قیمت تبدیل می‌کند. به طوری که جی لنو، نویسنده و کمدین آمریکایی در مورد خودروی F ۱ خود گفت این بهترین سرمایه‌گذاری بود که در تمام عمرم انجام دادم. خودروی F ۱ که روز جمعه توسط شرکت گودینگ به حراج گذاشته شد، بسیار ارزشمند بود، زیرا تنها ۲۴۱ مایل راه طی کرده بود و آن را به یک ماشین کپسول زمان می‌توان تشبیه کرد. همچنین این حراجی با فروش یک خودروی Creighton Brown کمیاب به پایان رسید. مک لارن ۱۹۹۴، با مشخصات ویژه مسابقات LM، در حراج اتومبیل کلاسیک RM Sotheby’s به قیمت ۸/ ۱۹میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ فروخته شد. مشخص نیست در نهایت چه کسی پیشنهاد برنده را ارائه کرده است.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده