تاریخ: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۱۲
کد خبر: ۲۲۵۵۱۱
‌می‌متالز - قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با دو سنت معادل ۰.۰۳ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۵ سنت رسید.

به گزارش می‌متالز، قیمت نفت که روز پنج شنبه به دلیل تضعیف دلار و کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت خام آمریکا افزایش قابل توجهی را شاهد بود، امروز نوسان جزئی را شاهد بود و در آستانه انتشار گزارش مهم بازار کار آمریکا در مسیر ثبت رشد هفتگی محدود قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۳ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۵ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه اکتبر هم امروز با ۱۲ سنت معادل ۰.۱۷ درصد کاهش به ۶۹ دلار و ۸۷ سنت رسید.

به گفته استفن اینز، تحلیلگر موسسه مدیریت دارایی اس پی آی، کاهش قیمت نفت آمریکا ناشی از نگرانی‌ها از احتمال ضعیف بودن گزارش بازار کار این کشور بوده است. قیمت هر دو شاخص نفتی روز پنجشنبه شاهد جهش دو درصدی بود و تا به امروز نفت خام آمریکا و نفت برنت به ترتیب رشد هفتگی ۱.۵ و ۰.۳ درصدی را شاهد بوده اند.

رشد قیمت این هفته قیمت نفت عمدتا ناشی از تضعیف دلار بوده که سبب ارزان‌تر شدن نفت برای خریدارانی شده که از ارز‌های غیردلاری استفاده می‌کنند. منابع آگاه گفتند، با توجه به خسارات ناشی از طوفان آیدا تولید روزانه نفت آمریکا در خلیج مکزیک همچنان حدود ۱.۷ میلیون بشکه کمتر از رقم عادی است.

در حالی که ادامه قطع برق سبب کندی در از سرگیری کار پالایشگاه‌ها در لوئیزیانا شده، تقاضا برای نفت نیز محدود شده و همین مساله سبب شده تا افت شدید تولید چندان به چشم نیاید. به گفته تحلیل گران پس از آنکه اعضای گروه اوپک پلاس این هفته توافق کردند که در ماه‌های آینده همچنان به برنامه افزایش ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید خود پایبند بمانند، تمرکز اصلی بازار معطوف بخش تقاضا خواهد بود.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)