تاریخ: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۵۲
کد خبر: ۲۲۶۰۳۵
‌می‌متالز - معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن وتجارت استان با توجه به افزایش ۴ برابری سهمیه دلاری مرزنشینان خراسان جنوبی گفت: پیش از این سهمیه مرزنشینان استان ۱۰۰ دلار بود که با هدف کمک به معیشت این قشر و رونق مبادلات مرزی و تجاری، این سهمیه از ابتدای مرداد ماه به ۴۰۰ دلار در سال افزایش یافت.

به گزارش می‌متالز، جویبان با بیان این مطلب افزود: همچنین سهمیه مناطق عادی هم از ۵۰ دلار به ۲۰۰ دلار افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی تمامی سهمیه‌ها ۴۰۰ دلاری است خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۹۰ هزار مرزنشین، ۵۷ هزار کارت مرزنشینی دارند که در مجموع حدود ۷۶ میلیون دلار می‌توانند در سال واردات انجام دهند.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن وتجارت استان گفت: این واردات در مقابل صادرات است که از طریق تعاونی‌های مرزنشین صورت می‌گیرد و مرزنشینان می‌توانند یک سال پس از صادرات خود اقلام خوراکی و غیر خوراکی مدنظر در فهرست مرزنشینان را وارد کنند.
جویبان افزود: مرزنشینان می‌توانند برای واردات کالا‌های خوراکی تا صد در صد و اقلام غیرخوراکی تا ۵۰ درصد از تخفیف حقوق گمرکی بهره‌مند شوند.
وی همچنین گفت: اگر خانوار مرزنشینی کالایی بیشتر از نیاز خود وارد کرد می‌تواند آن را در استان به فروش برساند و درصورت اقدام برای فروش در خارج استان باید مصوبه شورای مبادلات مرزی را گرفته و تمامی حقوق و عوارض گمرکی را نیز پرداخت کند.

منبع: شاتانیوز

مطالب مرتبط