تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۵۱
کد خبر: ۲۲۷۱۵۵
‌می‌متالز - سه طرح عظیم ماشین ریخته‌گری اسلب عریض، کارخانه اکسیژن ۴ و نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی در شرکت فولاد خوزستان عملیاتی شد.

به گزارش می‌متالز، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد خوزستان از زمان تاسیس همواره در مسیر افزایش تولید و تنوع‌بخشی گام برداشته است. تا به امروز توانسته‌ایم با برنامه‌ریزی و ارتقای تولید، به‌عنوان دومین تولیدکننده فولاد کشور و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولادی در کشور شناخته شویم و از ابتدای راه‌اندازی و شروع فعالیت مجموعه، ظرفیت تولید شمش فولاد را از ۵/ ۱میلیون تن، با اجرای پروژه‌های مختلف و فعالیت‌های مستمر با هدف بهبود تولید و افزایش بهره‌وری، تا حدود ۴میلیون تن افزایش دهیم. امین ابراهیمی آغاز به‌کار طرح ماشین ریخته‌گری اسلب عریض را نقطه‌عطف توسعه فولاد خوزستان دانست و اظهار کرد: تامین شمش شرکت‌های نوردی یکی از اهداف اصلی فولاد خوزستان است. مجاورت شرکت فولاد اکسین و لزوم تامین اسلب موردنیاز این شرکت، باعث شد طرح احداث ماشین ریخته‌گری اسلب عریض در دستور کار قرار گیرد. پس از اجرای کامل طرح علاوه بر میزان تولید فعلی شمش، سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تن شمش اسلب عریض با گرید‌های فولاد آلیاژی و ساختمانی در شرکت فولاد خوزستان تولید می‌شود.

وی بیان کرد: سرمایه‌گذاری این طرح، ۱۲۸میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه برآورد شده است. با اجرایی شدن این طرح مزایایی همچون حفظ جایگاه فولاد خوزستان در بازار داخل و بین‌المللی با توجه توان تامین تولید شمش اسلب با تنوع ابعاد و گرید‌های فولاد آلیاژی، ارزش افزوده بیشتر، حفظ سقف ظرفیت تولید کنونی درصورت توقف سایر ماشین‌های ریخته‌گری برای بهینه‌سازی تجهیزات برای فولاد خوزستان به‌وجود خواهد آمد.

مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره طرح اکسیژن۴ افزود: تزریق اکسیژن کیفیت و کمیت آهن‌اسفنجی را افزایش می‌دهد. برای تامین گاز‌های صنعتی موردنیاز طرح‌های توسعه‌ای، احداث کارخانه اکسیژن ۴ در اولویت قرار گرفته و به زودی شاهد آغاز این طرح هستیم. هزینه اجرای طرح ۲۶ میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه پیش‌بینی شده است. هدف از اجرای کارخانه اکسیژن ۴ بهینه‌سازی کیفیت، پایداری سیستم و افزایش ظرفیت تولید است.

ابراهیمی گفت: با راه‌اندازی این طرح، ظرفیت تولید ۱۶هزار نرمال مترمکعب بر ساعت گاز اکسیژن با درجه خلوص ۵/ ۹۹درصد، ۱۰۰۰ مترمکعب در ساعت اکسیژن مایع، ۸هزار نرمال مترمکعب گاز نیتروژن، ۵۰۰ متر مکعب نیتروژن مایع و همچنین ۵۶۰ مترمکعب بر ساعت آرگون مایع ایجاد می‌شود. این میزان تولید علاوه بر تامین گاز‌های صنعتی مورد نیاز خطوط جدید ریخته‌گری و مگامدول آهن‌اسفنجی (زمزم ۳)، فرصت و بستر لازم برای توسعه‌های آینده در شرکت فولاد خوزستان را نیز فراهم خواهد کرد.

ابراهیمی با اشاره به احداث نیروگاه اختصاصی ۵۲۰ مگاواتی اظهار کرد: با اجرای طرح احداث نیروگاه و در مدار قرار گرفتن آن علاوه بر برداشته شدن محدودیت‌های برقی، پایداری تولید تضمین می‌شود. در حال حاضر با توجه به کاهش تولید فولاد ناشی از محدودیت‌های برقی، احداث نیروگاه ۵۲۰مگاواتی با امکان توسعه تا ۱۰۰۰مگاوات در دستور کار قرار گرفت.

ابراهیمی در پایان درباره مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی و اهداف فولاد خوزستان خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های توسعه و متوازن‌سازی ظرفیت خطوط تولیدی، به ظرفیت رساندن و احیای کامل کارخانه فولاد شادگان، تکمیل پروژه‌های فولادسازی، تکمیل زیرساخت‌های لازم برای تولید ۵میلیون تن کنسانتره در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد و تکمیل پروژه گندله‌سازی سناباد، تکمیل پروژه مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) و اتمام عملیات اجرایی بهره‌برداری پروژه پست برق ۴۰۰ بخشی از طرح‌های توسعه در دست اقدام شرکت است و امیدواریم با تملک شرکت‌های نوردی، گامی بلند در تکمیل زنجیره تولید خود برداریم.

منبع: دنیای اقتصاد