تاریخ: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۴۳
کد خبر: ۲۳۱۱۹۱
‌می‌متالز - قیمت خودرو در آغاز بازار روز یکشنبه بعد از یک روز افزایشی برای تعداد زیادی از خودرو‌ها از جمله پراید، با ادامه روند صعودی در گروه پژو و افزایش قیمت نیبا همراه است.

به گزارش می‌متالز، افزایش قیمت خودرو در بازار بعد از پراید دنا راغ خودرو‌های تیبا و پژو رفت. قیمت خودرو‌های گروه پژو و تیبا روز یکشنبه با افزایش همراه هستند.

قیمت پژو ۲۰۷ صندوقدار، پژو پارس دوگانه سوز و ۴۰۵ با افزایش قیمت همراه است. همچنین خودرو تیبا هاچ بک به ۱۶۰ میلیون تومان رسید. خودرو رانا و ساینا با افزایش قیمت دو و سه میلیون تومانی همراه بودند.

روند صعودی قیمت تیبا و پژو/ قیمت خودرو امروز ۱۸مهر

چرا پراید گران شد؟/ آینده ارزان‌ترین خودرو بازار

تا پیش از مخالفت رسمی وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو، قیمت پراید ۱۵۱ میلیون تومان بود، اما حالا برخی سایت‌ها مانند اقتصادآنلاین قیمت این خودرو را تا ۱۵۵ میلیون تومان هم گزارش داده‌اند. سایت موج نیز اعلام کرده که این خودرو ۱۵۴ میلیون تومان در بازار است. علت گرانی سه میلیون تا چهار میلیون تومان پراید در یک هفته چیست؟

عدم عرضه جدید پراید، جوابگو نبودن عرضه خودرو‌های مشابه آن، نوسان قیمت دلار، وجود تقاضای بالا برای خرید این خودرو ارزان‌تر از بقیه خودرو‌ها و در نهایت اظهارات اخیر وزیر صمت مبنی بر مخالفت با آزادسازی واردات خودرو، پراید را گران‌تر از قبل کرده است.

هفته گذشته وزیر صمت به صراحت از مخالفت با آزادسازی واردات خودرو صحبت کرده بود. اگر این اظهارات به معنای لغو احتمالی آزادسازی واردات خودرو باشد شوک جدیدی برای بازار خودرو محسوب می‌شود و احتمالا قیمت خودرو را متاثر می‌کند.

پیش از این پیش‌بینی می‌شد پس از آزادسازی واردات خودرو‌های خارجی و کاهش قیمت این خودرو‌ها در بازار، این ارزانی به پراید هم سرایت کند، اما هفته گذشته با اظهارات وزیر صمت این سناریو تقریبا رنگ باخت.

علاوه بر این، قرار بود در این روز‌های نبود پراید در خط تولید، خودرو‌های جایگزین بتوانند تقاضا برای پراید را پاسخ دهند، اما به نظر می‌رسد خودروسازان در تحقق این هدف ناکام مانده‌اند.

آن طور که تاکنون اعلام شده میزان تقاضا در بازار خودرو تا سالانه به سه میلیون دستگاه هم می‌رسد، اما خودروسازان حتی به یک میلیون خودرو تولیدی هم دست نیافته‌اند. هرچند آن‌ها اعلام کرده‌اند که میزان خودرو‌های معوق در طرح‌های پیش‌فروش را به کمترین حد ممکن طی سال‌های اخیر رسانده‌اند، اما طبق آخرین گزارش سازمان بازرسی میزان خودرو‌های ناقص در پارکینگ به ۱۴۰ هزار خودرو می‌رسد.

منبع: تجارت نیوز