تاریخ: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۰۸
کد خبر: ۲۳۱۱۹۴
‌می‌متالز - کمبود عرضه و آسیب دیدن تقاضا، صنعت مس را در وضعیت ابهام فرو برده و به افت قیمت این فلز صنعتی منجر شده است.

به گزارش می‌متالز، با آماده شدن بانک مرکزی آمریکا برای تعدیل تدابیر محرک مالی دوران کرونا، قیمت مس کاهش پیدا کرده است. بانک مرکزی آمریکای سیگنال افزایش نرخ‌های بهره و تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را به بازار مخابره کرده است. این خبر به نفع دلار آمریکا شد که طی ماه گذشته ارزش آن صعود کرد. وضعیت مذکور برای مس اهمیت خاصی دارد. دلار آمریکا و کالا‌ها معمولا رابطه معکوسی دارند.

بعلاوه تصمیمات کنگره آمریکا یا عدم تصمیمات نمایندگان آمریکایی ممکن است باعث آشفتگی بازار و متاثر شدن قیمت‌های مس شود. توافق زیرساخت دو حزبی در مجلس نمایندگان همچنان به تعویق افتاده است. کنگره برای افزایش سقف بدهی دولت اقدامی نکرده و به احتمال آشفتگی بازار افزوده است با این حال به نظر می‌رسد جمهوری خواهان با سقف بدهی کوتاه مدت تا دسامبر موافقت کرده اند.

تاثیر چین بر قیمت‌ها

چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، همچنان نشانه‌های نوسان را بروز می‌دهد. این کشور بزرگترین مصرف کننده و تولیدکننده مس پالایش شده است. جدیدترین مساله مربوط به بحران نیرو می‌شود که بر تولید مس و همچنین صنعت تولید این کشور تاثیر گذاشته است و هر دو بخش با محدودیت‌هایی مواجه شده اند.

عمده انرژی چین با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود. عرضه به پایین سطح ضروری کاهش پیدا کرده و متعاقبا قیمت‌ها را به سطوح بالایی رسانده است. چندین استان چین محدودیت برای مصرف برق وضع کرده اند. در نتیجه تولیدکنندگان برق‌ها را قطع و تولید کالا‌ها را متوقف کرده اند. بعضی انتظار دارند این تعطیلی‌ها روی موجود بودن کالا‌های مصرفی در آمریکا تاثیر بگذارد.

نتایج وضعیت مذکور در شاخص‌های اوت و سپتامبر کایشین می‌تواند دیده شود که به ترتیب ۴۹.۲ واحد و ۵۰ واحد بودند. ارزش پایین ۵۰ واحد رشد منفی فعالیت کارخانه‌ای را نشان می‌دهد.

بعلاوه نگرانی‌ها نسبت به وضعیت مالی شرکت سازنده املاک “اورگرند” چین همچنان روی تقاضا تاثیر منفی گذاشته است. آینده بخش ساخت و ساز در چین که مصرف کننده بزرگ مس است، نامعلوم مانده است.

افزایش هزینه پالایش

کندی تقاضا برای مس به کارخانه‌های ذوب فلز کمک کرده است. کارخانه‌های ذوب مس چین هزینه تصفیه و پالایش کنسانتره مس را برای سه ماهه چهارم به ۷۰ دلار در هر تن و هفت سنت به ازای هر پوند افزایش داده اند. این افزایش در حالی روی داده که هزینه‌های مذکور در طول سال ثابت مانده بود.

این افزایش هزینه‌ها به معنای آن است که کنسانتره مس در نتیجه تقاضای کمتر و پس از توافق مربوط به قرارداد‌های دستمزد معدنچیان در شیلی، به میزان زیادی موجود خواهد بود. این افزایش همچنین در زمانی اتفاق افتاده که از کارخانه‌های ذوب مس خواسته شده است تولید را کاهش دهند. کارخانه نانگوئو با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن در سال و کارخانه گوئوران با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن در سال فعالیتشان را در اواسط و اواخر ژوییه متوقف کرده اند و تا ماه جاری در همین وضعیت ماندند.

وضعیت قیمت‌ها در بازار

قیمت مس برای تحویل سه ماهه در بازار فلزات لندن تا اول اکتبر بر مبنای ماه به ماه ۲.۳ درصد کاهش داشت و به ۹۱۰۱ دلار در هر تن رسید.

قیمت نقدی چین به میزان ۰.۹ درصد کاهش یافت و به ۱۰۶۷۸ دلار در هر تن رسید. مس قراضه چین هم کمتر از ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۹۸۴۶ دلار در هر تن رسید.

گرید‌های ۱۱۰ و ۱۲۲ تولیدکننده مس آمریکا ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده و به ۴.۹ دلار به ازای هر پوند رسید. گرید ۱۰۲ تولیدکننده به میزان ۳.۲ درصد کاهش یافت و به ۵.۱ دلار در هر پوند رسید.

منبع: بورس امروز