تاریخ: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۳۶
کد خبر: ۲۳۱۴۹۷
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
‌می‌متالز - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس را می‌توان به عنوان یکی از بازار‌های مناسب برای سرمایه گذاری در ۶ ماه دوم سال معرفی کرد، گفت: بازار سرمایه می‌تواند نسبت به سایر بازار‌های موازی تا پایان امسال بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد و رشد خوبی را تجربه کند.

به گزارش می‌متالز، سهیل کلاهچی امروز دوشنبه به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سهام با دیگر بازار‌ها پرداخت و افزود: بورس تا پایان سال می‌تواند به رشدی معقول دست پیدا کند، چرا که فضای حاکم برای سرمایه‌گذاری در بازار‌های مختلف آرام است و اتفاقی در هیچ یک از بازار‌ها (از جمله دلار، طلا و مسکن) برای سرمایه‌گذاری رخ نمی‌دهد.

وی اظهار داشت: همانگونه که معاملات بورس تحت تاثیر رکود ایجاد شده قرار می‌گیرد، روند معاملات دیگر بازار‌های سرمایه‌گذاری هم وارد فضای رکودی می‌شود و دیگر با معاملات چندان پر رونقی همراه نخواهند شد.

کلاهچی ضمن تاکید بر کاهش شدید تعداد معاملات بازار مسکن طی چند وقت اخیر گفت: بازار ارز با افت و خیز‌های اندکی همراه است، به نظر می‌رسد برآیند آن ناشی از تورم و فضای اقتصادی حاکم در کشور باشد، اما نرخ ارز در بازار، کم‌شتاب به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به وجود چنین شرایطی، بازار سرمایه هم مسیری مانند دیگر بازار‌ها را در پیش می‌گیرد و مسیری آرام را برای صعود در پیش می‌گیرد، این بازار در مسیر خود با افت و خیر‌های زیادی همراه خواهد بود، اما در نهایت رو به بالا حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه بازار سهام را می‌توان به عنوان یکی از بازار‌های معقول برای سرمایه‌گذاری در ۶ ماه دوم سال معرفی کرد، گفت: بازار سرمایه نسبت به سایر بازار‌های سرمایه گذاری می‌تواند تا پایان سال بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد و نسبت به دیگر بازار‌ها رشد خوبی را تجربه کند، اما در این مدت سهامداران باید با توجه به تحلیل‌های انجام شده سهام مناسبی را برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

کلاهچی تاکید کرد: به نظر می‌رسد رشدی که طی چند ماه گذشته در بازار رخ داد بیشتر به سمت سهام بزرگ و شاخص ساز بازار بود و این موضوع باعث شد تا حرکت بازار به سمت صعود با سرعت بیشتری صورت گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع پیشرو در نیمه دوم سال جاری، گفت: ممکن است در نیمه دوم سال بازار تغییر مسیر دهد، اقبال بازار به سمت سهام متوسط پیش رود و سهامی که به نوعی از رشد بازار عقب ماندند بازدهی مناسبی را در اختیار سهامداران قرار دهند.

وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد صنعت سیمان و گروه بانکی بتوانند تا پایان سال، صنایع مناسب برای سرمایه گذاری و کسب بازدهی باشند؛ بنابراین می‌توان به این گروه‌ها نسبت به سایر صنایع توجه ویژه‌ای داشت و بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد.

کلاهچی خاطرنشان کرد: سهامداران در وضعیت فعلی بازار باید هدف قیمتی داشته باشند و دید سرمایه گذاری در بازار سهام را به صورت بلندمدت قرار دهند، همچنین سرمایه گذاران نباید انتظار کسب بازدهی‌های چشمگیر از بازار سهام همانند نیمه نخست سال گذشته را داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: سهامداران اگر در موقعیت مناسب اقدام به شناسایی سود نکنند در این بازار متضرر خواهند شد و سود‌هایی را هم که در زمان صعود بازار کسب کرده بودند از دست خواهند داد.

شاخص کل بازار بورس روز گذشته (یکشنبه، ۱۸مهرماه) با ۱۰ هزار و ۴۲۰ واحد کاهش در جایگاه یک‌میلیون و ۴۵۵ هزار واحدی قرار گرفت.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)