تاریخ: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۲۵
کد خبر: ۲۳۱۶۹۹
‌می‌متالز - جاری شدن سیل در شمال چین به یک مرکز بزرگ تولید زغال سنگ ضربه زد که باعث افزایش قیمت زغال سنگ شده و در تلاش‌های پکن برای مقابله با کمبود برق مانع ایجاد کرد. بر اساس بیانیه‌ای که توسط اداره مدیریت اضطراری دولت منتشر شد، باران‌های شدید باعث تعطیلی ۶۰ معدن زغال سنگ در استان شانشی، بزرگترین قطب معدن زغال سنگ چین شد. این استان میزبان یک چهارم تولید زغال سنگ در این کشور است. استان مجاورشانشی، که از نظر تولید زغال سنگ در رتبه سوم کشور قرار دارد، نیز باران شدید و رانش گل و لای را گزارش کرده است که به عملیات معادن محلی آسیب می‌رساند.

به گزارش می‌متالز، قیمت معاملات آتی زغال سنگ حرارتی، که عمدتا برای تولید برق استفاده می‌شود، روز دوشنبه در بورس کالای ژنگژو به بالاترین حد خود رسید و با ۱۲ درصد افزایش به ۱۴۰۸ یوان (۲۱۹ دلار) در هر تن رسید. امسال قیمت این زغال سنگ بیش از دو برابر شده است.

زغال سنگ منبع اصلی انرژی در چین است و به طور گسترده‌ای برای گرمایش، تولید برق و فولاد سازی استفاده می‌شود. این شرایط آب و هوایی شدید درست زمانی رخ داد که چین در تلاش بود تا با افزایش تولید زغال سنگ، کمبود برق را کاهش دهد. کمبود انرژی در ۲۰ استان چین در هفته‌های اخیر گسترش یافته است و دولت را مجبور به سهمیه بندی برق در ساعات اوج مصرف و برخی کارخانه‌ها کرده است. این امر به تولیدات صنعتی آسیب وارد کرده و بر چشم انداز اقتصادی چین تأثیر می‌گذارد.

منبع: ایفنا