تاریخ: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۵۸
کد خبر: ۲۳۱۷۴۴
فرماندار سرخس:
‌می‌متالز - فرماندار سرخس گفت: یک ماه از ۶ ماه حقوق معوق کارگران زغال سنگ معدن آق دربند سرخس با حقوق مهرماه پرداخت خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، محمدرضا رجبی مقدم روز چهاشنبه افزود: معدن زغال سنگ آق دربند با ۱۱۷ کارگر در مجاورت روستای ۲۰۰ خانواری آق دربند سرخس قرار دارد و پس از پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد علاوه بر این یک ماه حقوق، سایر حقوق عقب افتاده این کارگران در ماه‌های آینده پرداخت شود.
وی ادامه داد: پیش از این ۳۷ درصد سهام این معدن متعلق به آستان قدس رضوی بود و بقیه به بخش خصوصی تعلق داشت که به تازگی سهم آستان قدس رضوی به ۵۱ درصد افزایش یافته و مدیریت این معدن نیز به این نهاد واگذار شده است.
دیروز جمعی از کارگران معدن آق دربند در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق خود به دفتر شرکت اداره کننده معدن در مشهد مراجعه و پرداخت معوقات حقوق خود را خواستار شدند.

ذخیره قطعی زغال سنگ معدن آق دربند ۳۳۰ هزار تن و تولید سالانه آن ۲۲ هزار تن کُک است که کل تولیدی آن به عنوان سوخت در کارخانه‌های فولاد داخل و خارج از استان خراسان رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آق‌دربند که تنها واحد معدنی تولید کُک در خراسان رضوی به شمار می‌رود علاوه بر اکتشاف و استخراج، دارای واحد‌های زغالشویی و کک‌پزی است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و آستان قدس رضوی سالانه ۲۲ هزار تن کک تولید می‌کند.
معدن آق‌دربند در کنار روستایی به همین نام در شهرستان سرخس و در ۱۵۳ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خراسان رضوی