تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۱۵
کد خبر: ۲۳۶۸۳۲
معاون وزیر نفت:
‌می‌متالز - معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: به‌منظور سوخت‌رسانی مستمر زمستانی، اکنون ۷۰ درصد از مخازن ذخیره‌سازی سوخت مایع نیروگاه‌ها پُر است.

به گزارش می‌متالز، «جلیل سالاری» امروز یکشنبه در نشستی خبری با اشاره به اینکه ابلاغیه‌های دولت گذشته امکان کار‌های توسعه‌ای را سلب کرده بود، افزود: براین اساس هیچ ظرفیت‌سازی جدیدی ایجاد نشد و این در حالی بود که در زمینه مصرف رشد داشتیم.

وی ادامه‌داد: با توجه به روند کارمزدی نزدیک به چهار هزار نفتکش را در بخش حمل و نقل از دست داده بودیم و ظرفیت جدیدی برای انتقال با خط لوله ایجاد نشده و ضروری بود برای انتقال فرآورده‌ها زیرساخت‌ها ایجاد شود.

سالاری تاکید کرد: بخشی از این اقدامات به بخش ساختاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بازمی‌گردد و در حالی که در سال ۶۶ تکلیف شده بود که اساس‌نامه چهار شرکت اصلی مصوب شود، اما اقدامی انجام نشد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه حتی درباره شرکت ملی نفت نیز اساس‌نامه به صورت طرح نمایندگان مجلس مصوب شد، گفت: به این نتیجه رسیدیم که باید هویت شرکت مشخص شود تا بتوانیم وارد کار‌های توسعه‌ای شویم.

وی اضافه‌کرد: در راستای سیاست‌های ابلاغی در بحث پتروپالایشگاه‌ها و جلوگیری از خام‌فروشی، اساس‌نامه را تدوین کردیم تا شرکت بتواند اقدامات توسعه‌ای انجام داده و نخستین گام برای مشخص کردن هویت حقوقی شرکت بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به مواردی که در بودجه ۱۴۰۰ تکلیف شده بود، اما اقدامی در خصوص آن انجام نشده بود، اشاره کرد و افزود: از جمله وکیوم باتوم تهاتری بود که تکلیف شده بود ۱۵۰ هزار میلیارد را به شرکت‌های قیرساز بدهند و آن‌ها معادل آن قیر را به شرکت‌های اجرایی تحویل دهند.

وی تاکید کرد: در ۶ ماه نخست سال اقدامی نشد بنابراین کارگروه تشکیل شد و قیر تهاتری را فعال کردیم، در این راستا عرضه اختصاصی در بورس شکل گرفت تا افزایش قیمت نداشته باشیم و حداکثر استفاده در ترمیم راه‌های روستایی و بخش مسکن انجام شود.

به گفته سالاری، ۱۹ هزار تن وکیوم باتوم تحویل شده و چهار هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال برداشت شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه سوخت زمستانی بود نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کمتر بود، افزود: کارگروه هماهنگی سوخت زمستانی را با مجموعه وزارت نفت و نیرو عملیاتی کردیم و تلاش کردیم تا بخشی از نفتکش را وارد چرخه کنیم و ظرفیت سوخت زمستانی را در گازوییل به میزان قابل قبولی برسانیم.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد موجودی نیروگاه‌ها از سوخت دوم پُر است، همچنین منطقه شمال شرق را پوشش دادیم تا در پنج ماه سرد سوخت‌رسانی مستمر به آنجا انجام شود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)

عناوین برگزیده