تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۳
کد خبر: ۲۳۶۹۸۷
‌می‌متالز - یک فعال صنعت سیمانی یکی از مشکلات تامین سوخت مازوت در پی قطع گاز را مشکل «تولید اپراتوری سوخت مازوت» دانست که این موضوع هزینه تامین سوخت را بسیار افزایش داده است.

به گزارش می‌متالز، محمدحسن رضایی کارشناس صنعت سیمان با اشاره به افزایش سه برابری برخی از مواد اولیه تولید سیمان نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: در شرایط فعلی اقتصاد و مشکلات تحریم سبب شده است تا تامین مواد اولیه به خصوص سوخت مازوت بسیار مشکل ساز شود.

رضایی در اشاره به مشکل تامین مواد اولیه کارخانجات سیمانی، گفت: شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه را به طور پیش پرداخت می‌خواهند این درحالی است که زمان تحویل هم طولانی است و این موضوع تولیدکنندگان سیمانی را با مشکلات بسیاری همراه کرده است.

وی به تعطیلی کارخانه‌های سیمان در نیمه دوم سال به دلیل کمبود سوخت اشاره کرد که با قطع سوخت گاز کارخانه ها، تنها برخی از کارخانه امکان ادامه تولید با سوخت مازوت را دارند و دیگر شرکت‌ها از این امکان برخوردار نیستند.

رضایی همچنین در اشاره به مشکلات محیط زیستی در پی استفاده از سوخت مازوت، یکی از مشکلات تامین سوخت مازوت را قیمت آن ذکر کرد که با توجه به کرایه حمل و … حدود دو برابر قیمت تمام می‌شود.

او در ذکر مثالی از مشکل تولید اپراتوری سوخت مازوت، گفت: فرض کنید سوخت مازوت از پالایشگاه اراک برای شمال کشور و یا آذربایجان ارسال می‌شود که این موضوع از لحاظ فاصله زمانی، هزینه حمل، قیمت تمام شده و … هزینه بر است.

او معتقد است که عرضه سیمان در بورس کالا در صورت حل مشکلات قطع گاز و برق می‌تواند منجر به کاهش قیمت سیمان شود، چرا که عرضه بیش از تقاضا است و امکان صادرات آن نیز وجود دارد.

منبع: بورس امروز