تاریخ: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۴۴
کد خبر: ۲۳۷۳۲۷
یک فعال معدنی مطرح کرد:
‌می‌متالز - یک فعال صنعت معدن گفت: بهتراست سنگ‌آهن بیشتری تولید نشود و سنگ‌آهن برای توسعه فولاد در کشور بماند، چون به‌عنوان ذخایر و منابع معدنی کشور محسوب می‌شود.

به گزارش می‌متالز، بهرام شکوری افزود: مهم‌ترین چالش سنگ‌آهن در کشور در حال حاضر با توجه به وضع عوارض و تعرفه‌های بالا، صادر نکردن مجوز برای صادرات سنگ‌آهن است.

وی در پاسخ به سؤال فولادبان مبنی بر وجود گزارش‌هایی از صادرات سنگ‌آهن به دیگر کشور‌ها تصریح کرد: سنگ‌آهن موردنیاز کشور است و مجوز صادرات ندارد و سنگ‌آهن‌های صادراتی اغلب از نوع سنگ‌آهن هماتیت است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: اشکالی ندارد که سنگ‌آهن بیشتری تولید نشود و سنگ‌آهن برای توسعه فولاد در کشور بماند، چون به‌عنوان ذخایر و منابع معدنی محسوب می‌شود.

شکوری گفت: تولیدات سنگ‌آهن از یکسو مازاد بر نیاز کشور است و از سوی دیگر صادرات آن برای فعالان اقتصادی ممنوع است و صادرات مجازات مالی دارد و شاهد اتفاقات ناشایستی برای تولیدکنندگان این بخش هستیم بنابراین بهترین شیوه نگهداری ذخایر سنگ‌آهن است.

این در حالی است که برخی کارشناسان صادرات محصولات معدنی، میانی و یا نیمه‌نهایی زنجیره فولاد را بدون اشکال می‌دانند و معتقدند در شرایط کنونی و رقابتی بازار‌های بین‌المللی باید هر نوع محصولی که امکان صادرات دارد را صادر کرد تا سهم خود را از بازار داشته باشیم.

منبع: فولادبان

عناوین برگزیده