تاریخ: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۶
کد خبر: ۲۳۷۳۶۳
گمرک ایران صادرات نخل را تائید کرد
‌می‌متالز - اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک ایران حاکی از این است که صادرات پرحاشیه نخل به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس صحت داشته و این نخل‌ها از قطر برگشت خورده است.

به گزارش می‌متالز، در مدت اخیر اخبار متناقضی در مورد صادرات و البته قاچاق درخت نخل به قطر مطرح و گفته شده بود که با توجه به میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲، این صادرات، صورت گرفته است، گر چه مسوولان مربوطه به صراحت در رابطه این موضوع شفاف‌سازی نکردند و اماواگر‌هایی وجود داشت، ولی آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که این صادرات انجام شده است.

طبق توضیحاتی که مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرده است در هفت‌ماهه سال جاری، صادرات قطعی نخل و نهال خرما، بیش از ۶۵۰ تن بوده که از این میزان، ۶۰۰ تن نخل و مابقی نهال خرما بوده است.

به گفته او در فاصله مهر تا آبان امسال در گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر چهار فقره اظهارنامه صادراتی نخل ثبت شده که درمجموع ۵۸۸ نفر نخل به وزن ۶۰۰ تن به ارزش ۱۳۶.۱ هزار دلار و همگی صادرات به مقصد قطر بوده است.

این مقام مسوول در گمرک ایران با اشاره به اینکه در صادرات نخل از گمرک بوشهر، با توجه به حساسیت کالای اظهاری، قبل از اتمام تشریفات گمرکی مسوولان وزارت جهاد کشاورزی استان بوشهر از آن بازدید کرده بودند گفت: این محموله‌ها بعد از اخذ مجوز لازم ازجمله قرنطینه نباتی و مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و بارگذاری آن در سامانه جامع امور گمرکی صادر شده است.

اظهارات ارونقی از این حکایت دارد که نخل‌های صادراتی از سوی قطر پذیرفته نشده است، وی گفت که باوجود صادرات صورت گرفته تعداد کل نخل‌های صادر شده یعنی مجموع ۵۸۸ اصله به قطر، به ایران برگشت خورده است.

معاون فنی گمرک یادآور شد: بعد از برگشت خوردن نخل‌ها، صاحب کالا بار دیگر نسبت به اظهار این محموله‌ها از محل اظهارنامه صادرات برگشتی تحت عنوان کالای صادرات برگشتی اقدام و مجدداً مجوز‌های لازم ازجمله قرنطینه سازمان جهاد کشاورزی استان را اخذ کرده و در حال انجام تشریفات برای ورود به کشور است.

منبع: اخبار اتاق ایران