تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۱۶
کد خبر: ۲۴۴۹۳۸
‌می‌متالز - رئیس اتاق اصناف کشاورزی با بیان اینکه تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به همه جامعه می‌رسد گفت: در تمام دنیا مرسوم است که قیمت کالا‌های اساسی را دولت تنظیم می‌کند. با حمایت از بخش تولید می‌توان محصولات کشاورزان را با قیمت کمتری به دست مردم رساند.

به گزارش می‌متالز، قاسم پیشه‌ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی اظهار داشت: به دلیل عدم توان نظارتی دولت در سال‌های گذشته، مصرف کننده و تولیدکننده از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره نبرده اند و این دو بخش عمدتا از نحوه اختصاص یارانه‌ها ناراضی هستند.

وی افزود: برای رفع این مشکل ساده‌ترین کار حذف یارانه تولیدات کشاورزی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، ولی تبعات تنش زای این اقدام به همه جامعه می‌رسد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی کشور ادامه داد: در تمام دنیا مرسوم است که در قیمت ۷ تا ۱۰ کالای اساسی که قوت قالب مردم است دولت به بازار آن‌ها ورود کند و اقدامات تنظیم بازاری انجام دهد؛ با حمایت دولت از جامعه کشاورزی، محصولات آن‌ها با قیمت کمتری به دست مردم برسد.

وی تصریح کرد: برای اعطای یارانه‌ها به بخش کشاورزی از همان سال‌های گذشته باید نظام صنفی کشاورزی را مسئول توزیع و نظارت بر یارانه‌های کشاورزی می‌کردیم، اما دولت‌های قبل به بخش خصوصی اعتقادی نداشتند.

پیشه‌ور گفت: نظام صنفی کشاورزی کشور که اکنون به اتاق اصناف کشاورزی ارتقا یافته است، این آمادگی را دارد تا هرگونه تسهیلات بانکی و یارانه را به بخش کشاورزی بر اساس پروانه و اهلیت تولیدکنندگان توزیع کند.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی کشور اظهار داشت: در حال حاضر سیستم مورد نظر برای نظم بخشی، ساماندهی و نظارت بر جامعه کشاورزی در اتاق اصناف کشاورزی کشور وجود دارد.

پیشه‌ور گفت: ما می‌توانیم تسهیلات یارانه‌ای را بر اساس هکتار هر کشاورز اختصاص دهیم، اما اکنون این تسهیلات توسط شورای روستا و وزارت جهاد کشاورزی اختصاص می‌یابد که از دقت لازم برخودار نیست و آشفتگی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده