تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۲۸
کد خبر: ۲۴۵۰۵۰
‌می‌متالز - نرخ سود در بازار بین‌ بانکی در هفته منتهی به بیست‌وسوم دی‌ماه با۰.۳۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن به ۲۰.۵ درصد رسید.

به گزارش می‌متالز، آمار‌های اعلام شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ سود در بازار بین‌ بانکی که در هفته منتهی به بیست‌ و سوم دی‌ماه به ۲۰.۵ درصد رسیده و برای دومین هفته متوالی کاهشی بوده است.

این نرخ در هفته منتهی به نهم دی ماه با رسیدن به رقم ۲۱.۱۱ درصد، بالاترین رقم از ابتدای امسال را ثبت کرده بود.

در صورتی که نرخ سود در بازار بین‌بانکی در هفته قبل را با نرخ سود در اولین هفته سال جاری که ۱۹.۹ درصد بود مقایسه کنیم، این نرخ ۰.۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

براین اساس نرخ سود در بازار بین بانکی که در هفته نخست امسال ۱۹.۹ درصد بود، در پایان فروردین ماه به عدد ۱۹.۸۲ درصد رسید.

روند نزولی نرخ سود بازار بین بانکی در اردیبهشت ماه هم ادامه داشت و در پایان این ماه ۱۹.۶ درصد شد.

در نخستین روز‌های خردادماه که هیجان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بالا گرفته بود، نرخ سود در بازار بین بانکی جهش جزئی ۰.۱۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه داشت. در یک هفته منتهی به سی‌ام اردیبهشت‌ماه نرخ سود در این بازار ۱۹.۶ درصد بود و با این حال این نرخ در پایان خردادماه برابر ۱۸.۵۴ درصد بود.

در شروع فصل تابستان نرخ سود در بازار بین بانکی دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت به این صورت که سوم خردادماه ۱۸.۴۶ درصد اعلام شد و هفدهم تیرماه به کمترین رقم خود در سال جاری برابر ۱۷.۹۵ درصد رسید، اما دوباره بر مدار صعودی یعنی عدد ۱۸.۶۱ درصد قرار گرفت.

طبق آخرین داده بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه برابر ۱۸.۴ درصد شد و در اولین هفته از شهریورماه نیز ۱۸.۲۹ درصد بود.

این نرخ در اولین هفته مهرماه برابر با ۱۹.۱ درصد بود و در آخر اولین ماه از فصل پاییز به ۱۹.۸۶ درصد رسید و روندی صعودی را طی کرد.

نرخ سود در بازار بین‌بانکی در هفته منتهی به ششم آبان‌ماه ۲۰.۳۱ درصد شد و در بیست‌و هفتم آبان‌ماه به ۲۰.۹۴ درصد رسید.

در اولین هفته از آذرماه به عنوان آخرین ماه فصل پاییز، نرخ سود در بازار بین‌بانکی برای اولین بار وارد کانال ۲۱ درصدی شد و کار خود را با ۲۱.۰۹ درصد آغاز کرد. با این حال در هفته پایانی این ماه، این نرخ به ۲۱.۰۴ درصد کاهش یافت.

در هفته اول دی‌ ماه و آغاز فصل زمستان هم نرخ سود در این بازار کار خود را با ۲۱.۰۸ درصد آغاز کرد.

کاهش ۰.۳۵ درصدی نرخ سود در بازار بین‌بانکی

براساس اعلام بانک مرکزی حداقل نرخ توافق بازخرید اوراق در بازار بین‌ بانکی از ۲۰.۱۵ درصد در هفته منتهی به نهم آذرماه به ۱۹.۳ درصد در هفته منتهی به شانزدهم دی‌ ماه کاهش یافته است. همچنین نرخ اعتبارگیری قاعده‌مند ۲۲ درصد و نرخ سپرده‌گذاری قاعده‌مند ۱۴ درصد اعلام شده است.

باید توجه داشت که نرخ «سود بازار بین بانکی» متفاوت از نرخ «سود بانکی» است. نرخ «سود بانکی» به میزان سود سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت افراد در بانک‌ها تعلق می‌گیرد، اما «نرخ سود بازار بین بانکی» به سودی که بانک‌ها از یکدیگر استقراض کرده‌اند پرداخت می‌شود.

بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تامین مالی کوتاه مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود با یکدیگر معامله می‌کنند و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.

در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری، قرض می‌دهند تا بتوانند از طرف دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همچنین این بازار کمک می‌کند تا بانک‌ها برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می‌شود.

نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت ازحساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)

عناوین برگزیده