تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۵۷
بازدید:۴۱۳
کد خبر: ۲۵۷۸۰۸

تا FATF تصویب نشود توافق هسته ای بی نتیجه است

‌می‌متالز - البرت بغزیان تحلیلگر اقتصادی براین باور است: اگر FATF مسکوت بماند عملا بحث سرمایه گذار خارجی، بحث ورود بانک‌های خارجی و شروع فعالیت‌های مشترک منتفی است. در شرایط غیرتحریمی نیز الزام‌های خودشان را در زمینه‌های مالی دارند و باید فکری برای آن شود.

‌می‌متالز - زهرا ترابی: البرت بغزیان تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با می‌متالز، در پاسخ به این پرسش، برخی بر این باور هستند که اگر توافق هسته‌ای صورت بگیرد و تحریم‌ها برداشته شود یک مدیریت کلان می‌خواهد که بتواند در اقتصاد ما تاثیر بگذارد. گفت: رفع تحریم‌ها بحث خارجی که به یک توافقی رسیده می‌شود و طرفین همدیگر را اثبات می‌کنند و تحریم‌ها سبکتر یا کمتر می‌شود، ولی در حال حاضر شرایط به گونه ای است که توپ در زمین ماست و باید از این شرایط نهایت استفاده را کرد.

وی ادامه داد: در بحث برجام دو نوع نگاه سیاسی و اقتصادی وجود دارد. در بحث سیاسی نگاه تحریم وجود دارد و در بحث اقتصادی این است که ما چقدر می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و اقتصاد کشور را بهبود بخشیم. فرض کنید درآمد‌های ارزی برگردد از این درآمد‌ها چگونه می خواهیم استفاده کنیم؟ شرایطی را داشتیم که سازمان برنامه و بودجه درآمد‌های سرشاری از قِبل قیمت نفت و فروش نفت در زمان غیرتحریم داشت، اما آیا توانستیم مشکلات خودمان را برطرف کنیم؟ توانستیم صنعت را پویا کنیم؟ متاسفانه تجربه نشان داده نتوانستیم به اندازه کافی مدیریت اقتصادی خوبی داشته باشیم. بنابراین، رفع تحریم‌ها کمک می‌کند که بخواهیم مدیریت اقتصادی کنیم، چون چیزی دست ما نیست.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر به دلیل بودن تحریم‌ها دست ما بسته است. زمانی که تحریم‌ها برداشته شد باید ببینیم که چقدر توان این مدیریت را داریم که بتوانیم اقتصاد را پویا کنیم. من معتقد هستم، تحریم‌ها تاثیر زیادی بر روی اقتصاد ایران داشتند و از این طرف عدم کارایی‌ها یا تحریم‌های داخلی هم مزید بر علت شده و چنین شرایط اقتصادی رکودی، تورمی و بیکاری را ایجاد کرده است. بنابراین، رفع آن می‌تواند کمک کند تا دیگر بهانه خارجی نداشته باشیم و مدام به گردن آن بیاندازیم و تنها توانایی خودمان می‌ماند.

بغزیان در خصوص اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود بحث FATF باید چگونه باشد پاسخ داد: FATF هم جزئی از سیستم‌های مراودت بین المللی است. همانطور که تحریم‌ها آمده و جلوی فروش و معاملات را گرفته در خصوص پولی آن هم یکی از سیستم‌هایی که باید برقرار شود FATF است که تحریم‌ها به آن صورت در این موضوع مشکلی ایجاد نکردند. FATF یک الزامی برای بخش بین المللی و مالی است که کشور‌ها این را می‌پذیرند و وارد توافق‌های آن می‌شوند. فرض کنید اگر FATF مسکوت بماند عملا بحث سرمایه گذار خارجی، بحث ورود بانک‌های خارجی و شروع فعالیت‌های مشترک منتفی است. در شرایط غیرتحریمی نیز الزام‌های خودشان را در زمینه‌های مالی دارند و باید فکری برای آن شود. با توجه به شرایطی که آن‌ها الزام می‌گذارند جز خطوط قرمز ماست که FATF را نخواهیم پذیرفت.

او در پاسخ به این پرسش، برخی براین باروند اگربرجام به نتیجه برسد، ولی از FATF نتیجه نگیریم رسیدن به برجام بی معنی است تاکید کرد: این دید اقتصادی است، بحث سیاسی هم در FATF وجود دارد یعنی بحث همان الزام‌هایی که FATF در بحث تروریسم می‌گذارد و شخص من که اقتصادی هستم نمی‌توانم درمورد آن‌ها اظهار نظر کنم، اما از نظر اقتصادی به صلاح است که ما عضویت را بپذیریم و از نظر سیاسی بالاخره سیاسیون باید تصمیم بگیرند. در بخش تحریم‌ها بحث اقتصادی آن کمتر غالب است، ولی بحث سیاسی غالب‌تر است.

عناوین برگزیده