تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۲۹
کد خبر: ۲۵۷۸۳۶
‌می‌متالز - در طرح برنامه ارز ترجیحی دولت، روال پرداخت یارانه‌های نقدی تغییر خواهد کرد. این برنامه به توزیع کوپنی اقلام ضروری مثل نان، برنج، روغن، تخم مرغ، مرغ منجر خواهد شد. اما ممکن است در دو ماه ابتدایی این کالابرگ به صورت نقدی پرداخت شود.

به گزارش می‌متالز، اقتصاد ایران در آستانه کوپنی شدن دوباره قرار دارد. در روز‌های گذشته برنامه مشترک دولت و مجلس برای اصلاح ارز ترجیحی احتمال توزیع محدود و کنترل شده اقلام ضروری زندگی را از طریق کلابرگ را بالا برده است.

حالا قرار شده کلیه یارانه‌ها با هم تجمیع شوند و مبلغ آن به صورت یکجا به خانواده‌ها پرداخت شود. اما هنوز زمان دقیق پرداخت یارانه جدید اعلام نشده است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد احتمالا امشب دولت به جای واریز یارانه معیشتی، یارانه جدید به حساب مشمولان واریز کند. گمانه دیگر این است که یارانه جدید ظرف یک هفته آینده واریز شود.

اما روز گذشته اعلام شد یارانه جدید به مدت دو تا سه ماه به صورت نقدی واریز می‌شود و پس از آن در قالب کالابرگ به مردم پرداخت می‌شود. به عبارتی دوباره کوپن پرداخت می‌شود. اما به صورت الکترونیک.

غیر از نان که به صورت ویژه صحبت تغییر نظام تامین و توزیع آن در میان است. اقلام ضروری دیگری مثل روغن، برنج، تخم مرغ، مرغ و پنیر هم ممکن است به زودی از طریق کالابرگ توزیع شوند.

مبنای این تصمیم بخشی از قانون بودجه است که در آن بر تامین اقلام ضروری مردم به نرخ ثابت شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تاکید شده است.

در همین راستا رئیس کمیته هدفمندی یارانه‌ها گفت: قرار است سامانه جدیدی با مشارکت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای توزیع اقلام ضروری ایجاد شود. به دلیل حساسیت موضوع قاچاق آرد گندم، نقطه شروع ماجرا نانوایی‌ها شدند. این سامانه به مرور اصلاح و در ادامه به دیگر اقلام ضروری مردم گسترش خواهد یافت.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده