تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۳۵
کد خبر: ۲۵۸۳۳۸
در گفتگو با مردم تشریح شد:
‌می‌متالز - فداکار با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که ارز و یارانه را به وارد کننده می‌دهد و این بسیار خطرناک است؛ گفت: دولت می‌خواهد این روند را اصلاح کند.

به گزارش می‌متالز، محمدمهدی فداکار، سه شنبه شب (۲۰ اردیبهشت) در گفتگوی ویژه سیمای مرکز استان؛ خدمت رسانی در استان پهناور کرمان را به تناسب جمعیت آن دشوار خواند و افزود:، اما استان چند شاخص برجسته دارد.

استاندار کرمان نخستین برجستگی استان را صنعت و معدن دانست و با اشاره به اینکه صنعت استان عمدتاً معدن پایه است؛ کشاورزی را از دیگر شاخص‌های برجسته استان عنوان و بیان کرد: در این میان، اما صنعت گردشگری مغفول مانده است.

وی تنوع اقلیمی استان به انضمام کویر را ظرفیت فوق العاده‌ای خواند و دو خط ریلی و دو جاده ترانزیتی را از دیگر ظرفیت‌های استان برای توسعه نام برد که از آن استفاده نشده است.

فداکار فعال بودن پنج فرودگاه در استان و مناطق ویژه اقتصادی و فعال بودن بخش خصوصی به ویژه صنعت را نیز به عنوان ظرفیت‌های موجود در استان مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد:، اما استان با چالش‌هایی نیز مواجه است که مهمترین آن مسئله آب است.

وی چالش آب در استان را مربوط به شُرب، کشاورزی و صنعت دانست و با بیان اینکه تعادل آبی در استان وجود ندارد؛ انتقال آب از دریا را موضوع مهمی تلقی کرد و افزود: از فناوری نوین در کشاورزی جنوب استفاده شده، اما در شمال استان برای پسته به کار گرفته نشده است.

استاندار کرمان توسعه نامتوازن را چالش دوم استان عنوان کرد و با تأکید بر اینکه در کنار ادامه پیشرفت صنعت در شمال است، اما صنعت در جنوب باید با سرعت پیش برود؛ بر فعال کردن صنعت گردشگری هم تأکید و اظهار کرد: خدمات در دنیا بخش مهمی است و کمتر از صنعت، سرمایه گذاری لازم دارد و سهل الوصول‌تر هم هست.

وی در همین رابطه بر تقویت بوم گردی ها، فعال کردن ظرفیت‌های گردشگری کویر و... تأکید کرد و در ادامه یادآور شد: اگر صنایع بزرگ استان بخش کوچکی از درآمد‌های خود را به میدان بیاورند بسیاری از مشکلات اشتغال استان حل می‌شود.

فداکار در بخش دوم سخنانش به تبیین طرح اقتصادی دولت پرداخت و با این مقدمه که ایران تنها کشوری است که ارز و یارانه را به وارد کننده می‌دهد؛ افزود: این بسیار خطرناک است، زیرا در دنیا ارز را به تولید کننده و یا شبکه توزیع و یا در نهایت به مصرف کننده می‌دهند.

وی ادامه داد: اختصاص ارز به وارد کننده چند اشکال بزرگ ایجاد می‌کند؛ اولین آن تشدید وابستگی است، واردات به صرفه خواهد شد و تولید، صرفه اقتصادی نخواهد داشت لذا اشتغال به سرعت کم و سرمایه گذاری حوزه تولید با شکست مواجه می‌شود و فرار سرمایه اتفاق می‌افتد و سرمایه گذار جایی می‌رود که برای او درآمد ایجاد کند.

استاندار کرمان اثر منفی بر پول ملی و قاچاق کالا و احتکار را از دیگر مشکلات ناشی از اختصاص ارز به وارد کننده دانست که در نهایت منجر به عقب ماندگی شدید می‌شود و تصریح کرد: دولت به دنبال اصلاح این روند اشتباه است.

وی سپس بیان کرد: سال گذشته برای چند قلم کالای اساسی وارداتی دولت ۱۵.۶ میلیارد دلار ارز اختصاص داد؛ ارز نیمایی ۲۴ هزار تومان بود که می‌شود ۳۱۲ هزار میلیارد تومان و دولت با کمتر از یک پنجم{۴۲۰۰ تومان} آن را واگذار کرده که یک رانت بزرگ در این مسئله وجود داشته و ۵۰ درصد این عدد بزرگ یک جایی از بین رفته و مردم نتوانستند از آن استفاده کنند.

استاندار کرمان به افزایش قیمت‌های جهانی روغن و برخی کالا‌ها اشاره و اظهار کرد: این مسئله بارِ یارانه‌ای را به شدت بالا می‌برد لذا دولت هر چه سریع‌تر باید اصلاح اقتصادی را انجام بدهد.
وی با درخواست اکید از مردم برای دنبال کردن اخبار مربوط به این طرح از مراجع رسمی و صدا و سیما و مسئولینی که در ارتباط مستقیم با موضوع هستند؛ افزود: مردم به شایعات توجه نکنند، زیرا عده‌ای منافع خود را در خطر می‌بینند و هزینه کردند که این اتفاق رقم نخورد در حالیکه دولت صادقانه پای کار آمده و آبرو گذاشته است.

فداکار در پایان اعلام کرد: سعی می‌کنم فاصله‌ها را کم و از همه توان و انرژی خود برای مسائل استان استفاده کنم و در این راستا دست کمک به سوی همه می‌گیرم.

منبع: خبرگزاری شبستان

عناوین برگزیده