تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۱۹
کد خبر: ۲۵۸۳۵۷
ناظر گمرکات استان کرمانشاه:
‌می‌متالز - ناظر گمرکات استان کرمانشاه از پیگیری برای مستقل شدن گمرک مرز سومار در سال جاری خبر داد.

به گزارش می‌متالز، بختیار رحمانی پور با اشاره به اهمیت مرز سومار و ظرفیت‌های صادراتی قابل توجهی که این مرز دارد، اظهار کرد: مستقل شدن گمرک مرز سومار را امسال با جدیت دنبال می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.

وی یکی از مهمترین ملزومات مستقل شدن گمرک سومار را فراهم شدن زیرساخت‌ها خصوصا فیبرنوری اعلام کرد و گفت: هم اکنون با همکاری شرکت مخابرات فیبر نوری تا لب محوطه مرزی کشیده شده، اما نیازمند آن هستیم که تا داخل محوطه وارد شود.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه با بیان اینکه استفاده از دکل رادیویی برای ارتباط در این مرز مشکلاتی خصوصا در زمان قطعی برق به همراه دارد، افزود: با برقرار شدن فیبرنوری دیگر چنین مشکلاتی نخواهیم داشت.

رحمانی‌پور تاکید کرد: یکی دیگر از ملزومات برای اینکه شرایط مستقل شدن گمرک سومار تسهیل شود، بهبود وضعیت جاده دسترسی به این مرز است.

وی با بیان اینکه با وجود همه این موارد هم اکنون هم مرز سومار به عنوان یک مرز رسمی فعالیت قابل توجهی دارد، یادآور شد: سال گذشته رقمی نزدیک به ۵۳۰ میلیون دلار کالا از این مرز صادر شد که نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۶۶ درصدی داشته که بسیار قابل توجه است.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه معتقد است، مرز سومار در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها ظرفیت افزایش صادرات بسیار بیشتر را هم دارد، زیرا یکی از بهترین مسیر‌های دسترسی را به بازار عراق داراست.

وی اضافه کرد: البته برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های این مرز مهم، نیازمند همراهی طرف عراقی هم هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

عناوین برگزیده