تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۲۰
کد خبر: ۲۶۳۰۱۵
معاونت مالی و سرمایه گذاری پست بانک ایران خبر داد؛
‌می‌متالز - معاونت مالی و سرمایه گذاری پست بانک ایران با انتشار اطلاعیه‌ای به شعب بانک در سراسر کشور از امکان استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی از سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش می‌متالز، این اطلاعیه که بر اساس نامه شماره ۰۱/۶۴۰۳۷ مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۷ بانک مرکزی ج. ا. ا منتشر شده است، با آغاز به کار سامانه محچک (مسدودسازی حساب صادرکننده چک برگشتی) از تاریخ هفتم خردادماه در شبکه بانکی کشور، امکان اخذ استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی در سایت رسمی بانک مرکزی ج. ا. ا به آدرس www.cbi.ir و همچنین ایستگاه کاری صیاد پرتال بانک مرکزی و در زیر شاخه سما چک برای شعب و باجه‌های بانکی روستایی در دسترس قرار داد.

بر اساس این گزارش، در سامانه محچک، در صورت کسری موجوی حساب جاری فرد صادرکننده چک نزد بانک، مبلغ مورد نظر از سایر حساب‌های شخص در همان بانک برداشت شده و به ذی‌نفع چک پرداخت می‌شود.

این سامانه در صورت عدم تامین مبلغ در همان بانک، حساب‌های شخص صادرکننده چک، در سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری به مبلغ کسری چک، به ترتیب از بیشترین به کمترین مانده، مسدود و سپس مراحل قانونی از طریق قوه قضاییه پیگیری خواهد شد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده