تاریخ: ۰۲ تير ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۰۶
کد خبر: ۲۶۳۶۶۹
‌می‌متالز - یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن فارس در دشت کوران از توابع دهستان درز و سایبان در بخش مرکزی لارستان واقع شده است که با بهره برداری کامل از آن زمینه اشتغال زایی ۴۰ نفر را فراهم خواهد کرد و سالهاست با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش می‌متالز، فرماندار ویژه لارستان بر لزوم مانع زدایی از این طرح بزرگ اقتصادی تاکید کرد و گفت: زمینه برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف در این شهرستان فراهم است و اجازه مانع تراشی و کارشکنی فراروی طرح‌های سرمایه گذاری و کلان اقتصادی در منطقه داده نخواهد شد.

داریوش دهقان بهمراه جمعی از مدیران محلی با حضور در طرح معدن سنگ آهن فارس واقع در دشت کوران از توابع دهستان درز و سایبان در بخش مرکزی لارستان از نزدیک در جریان روند اجرای این طرح و مشکلات فراروی آن قرار گرفت.

وی در این زمینه بر ضرورت رفع مشکلات و موانع و تامین خواسته‌های سرمایه گذار این طرح مهم اقتصادی تاکید کرد و گفت: با تمام توان از حضور سرمایه گذاران به ویژه در حوزه‌های صنعت، معدن و کشاورزی در این منطقه حمایت خواهم کرد.

دهقان گفت: این طرح مهم اقتصادی با بهره برداری کامل و رفع مشکلات برای حدود ۴۰ نفر از جوانان بیکار این منطقه و استان فارس شغل ایجاد می‌کند.

دهقان بیان کرد: طرح معدنی سنگ آهن فارس در مساحتی حدود هشت کیلومتر مربع از سال ۱۳۸۷ تاکنون در منطقه دشت کوران آغاز شده، اما همچنان با برخی موانع و مشکلات مواجه است.

وی افزود: سالانه از این طرح بیش از ۱۰۰ هزار تن سنگ آهن استخراج می‌شود و هم اینک مواد اولیه این طرح به عنوان خوراک و فرآوری به واحد‌های صنعت و معدن گل گهر سیرجان استان کرمان ارسال می‌شود.

دهقان میزان سرمایه گذاری این طرح را افزون بر ۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: زمینه برای فعالیت سرمایه گذاران در بخش‌های مختلف در این شهرستان فراهم است و اجازه کارشکنی و مانع تراشی برای فعالان اقتصادی این شهرستان داده نخواهد شد.

وی برخی مشکلات فراروی سرمایه گذار این طرح مهم اقتصادی در لارستان را شامل عدم تامین سوخت مورد نیاز، نداشتن جاده دسترسی و پروانه بهره برداری برای تاسیسات سنگ شکن عنوان کرد و گفت: بر اساس قول مدیران مربوطه تمامی این موانع باید در اسرع وقت و در سال جاری مرتفع شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان هم گفت: تاکنون و در حوزه معادن، ۲۴ مورد اکتشاف در این شهرستان انجام و ۳۶ فقره پروانه بهره‌برداری نیز در این حوزه صادر شده است.

علی محمد ابراهیم زاده با بیان اینکه در حوزه معادن، این شهرستان هیچ دخالتی در صدور جواز اکتشاف ندارد، اظهار داشت: در زمینه شناسایی و پهنه‌بندی معادن اقدامات خوبی در این منطقه انجام شده و آینده‌ای پُر رونق در این عرصه برای لارستان پیش‌بینی می‌شود.

او یادآور شد: برخی از معادن مهم و قابل توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در شهرستان لارستان شامل، سنگ لاشه، سنگ‌های تزیینی، سنگ مرمر، سنگ آهن، معدن گچ و گوگرد در منطقه بنارویه و همچنین سنگ‌های آنی در روستای دُرز و سایبان این شهرستان است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان گفت: همچنین حدود ۹۶ پرونده در بخش معادن این شهرستان مشمول اعمال ماده ۱۹ و جلوگیری از برداشت‌ها و حفاری‌های غیر مجاز شده است.

شهرستان لارستان در فاصله ۳۸۰ کیلومتری شیراز واقع است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) فارس

عناوین برگزیده