تاریخ: ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۴۳
کد خبر: ۲۶۹۱۵۷
‌می‌متالز - وزیر صمت در دیدار با وزیر حمل و نقل و ارتباطات بلاروس گفت: شاید در کوتاه مدت فعال سازی پرواز‌های مستقیم میان دو کشور امکان پذیر نباشد، ولی می‌شود در کوتاه مدت پرواز‌های ترکیبی را تدبیر کرد.

به گزارش می‌متالز، سید رضا فاطمی امین در ادامه برنامه سفر دو روزه خود به بلاروس طی دیدار با آورامنکو وزیر حمل و نقل و ارتباطات بلاروس اظهارداشت: طی این سفر و دیدار‌هایی که با وزرا و مدیران مینسک داشتیم افق‌های روشنی در روابط بین ایران و جمهوری بلاروس مشخص شد.

وی ادامه داد: مبادلات فعلی ما امکان افزایش دارد، مذاکرات زیادی با شرکت‌های بزرگ بلاروس صورت گرفت که زیر ساخت همه این تعاملات حمل و‌نقل خواهد بود.

وزیر صمت تاکید کرد: از آنجایی که افزایش مبادلات نیازمند سفر‌های مداوم تجار و بازرگانان دو‌کشور است، اولین نیاز آن پرواز‌های ثابت دو‌طرف است. براین اساس طبق توافق صورت گرفته با وزیر بازرگانی برنامه‌ای زمانبندی شده برای رسیدن به توافقات تعیین شد و یکی از مسائل مهم مطرح شده مساله "ترانزیت" بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: شرکت‌های مختلف ایرانی در بلاروس در حوزه‌های مختلف سرمایه گذاری کرده اند و این حضور سرمایه گذاران در دو کشور تسهیل گر حوزه تجارت است.

فاطمی امین گفت: در ابتدا شاید در کوتاه مدت فعال سازی پرواز‌های مستقیم امکان پذیر نباشد، ولی می‌شود در کوتاه مدت پرواز‌های ترکیبی را تدبیر کرد. براین اساس پیشنهادات تخصصی در باب تسهیل مبادلات تجاری دو‌کشور توسط سازمان توسعه و‌تجارت وزارت صمت به شما منتقل خواهد شد.

وزیر حمل و نقل و ارتباطات بلاروس با بیان اینکه همکاری‌هایی در حوزه راه، راه آهن، پرواز‌های بین دو‌کشور و برخی توافقات از قبل در باب حمل و‌نقل در حال انجام است اظهارداشت: کوریدور شمال به جنوب برای دسترسی به دریا بسیار با اهمیت است در این زمینه باید توافقات با ثباتی در حوزه حمل و‌نقل داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه امکان توسعه فرصت‌های موجود و افزایش ظرفیت‌های مشترک وجو‌د دارد گفت: قبلا از طریق دریای خرز برخی محصولات صادراتی را از ایران داشتیم، اکنون هم حجم مبادلات درحال افزایش است و امیدواریم این حجم از میزان فعلی گسترده‌تر شود.

وزیر حمل و نقل و ارتباطات بلاروس ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران برای وضع قوانین مناسب و راهبردی در افزایش حجم مبادلات دو کشور خاطرنشان کرد: علاقه مندیم حمل و‌نقل‌های هوایی باری بین ایران و‌بلاروس را هم فعال کنیم.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده