تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۳۶
کد خبر: ۲۶۹۷۹۸
‌می‌متالز - بانک مرکزی انگلیس هشدار داده است که این کشور به دلیل افزایش نرخ بهره بانکی به بیشترین میزان خود در ۲۷ سال اخیر، دچار رکود اقتصادی خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، بانک مرکزی انگلیس هشدار داده است که این کشور به دلیل افزایش نرخ بهره بانکی به بیشترین میزان خود در ۲۷ سال اخیر، دچار رکود اقتصادی خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد بریتانیا در سه ماه آخر سال جاری میلادی منقبض شود و تا پایان سال ۲۰۲۳ این روند کاهشی ادامه داشته باشد.

نرخ بهره بانکی در انگلیس در حالی به ۱.۷۵ درصد افزایش یافت که بانک مرکزی این کشور برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تلاش می‌کند و نرخ تورم اکنون به بیش از ۱۳ درصد رسیده است.

اندرو بیلی، رئیس این بانک طی اظهاراتی تأکید کرد که وی می‌داند که کاهش هزینه‌های زندگی دشوار است، اما اگر نرخ‌های بهره بانکی را افزایش ندهد، وضع "حتی بدتر" از این می‌شود.

بر اساس این گزارش، دلیل اصلی تورم بالا و رشد اندک اقتصادی، افزایش قبوض انرژی بوده که ناشی از حمله روسیه به اوکراین بوده است.

این بانک هشدار داد که یک خانواده معمولی تقریباً ۳۰۰ پوند در ماه برای انرژی خود تا اکتبر پرداخت خواهد کرد.

رکود اقتصادی پیش بینی شده برای انگلیس طولانی‌ترین رکود از سال ۲۰۰۸ خواهد بود، زمانی که سیستم بانکی بریتانیا با فروپاشی مواجه شد و وام دهی را متوقف کرد.

این رکود اقتصادی به اندازه ۱۴ سال قبل عمیق نخواهد بود، اما ممکن است به همان اندازه طول بکشد.

رئیس بانک مرکزی انگلیس همچنین با کسانی که در پی افزایش هزینه‌های زندگی، بیشترین بار مشکلات را بر دوش می‌کشند، ابراز همدردی کرد.

بنا بر این گزارش، افزایش نرخ بهره یکی از راه‌های کنترل تورم است چرا که هزینه‌های استقراض را افزایش می‌دهد و مردم را تشویق به وام گرفتن و کاهش هزینه‌ها می‌کند. همچنین می‌تواند مردم را به پس انداز بیشتر تشویق کند.

با این حال، بسیاری از خانوار‌ها به دنبال افزایش نرخ بهره، از جمله برخی از دارندگان وام مسکن، بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده