تاریخ: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۸:۳۵
بازدید: ۴۵۹
کد خبر: ۲۷۰۰
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
نعمت زاده گزارش داد :

رشد صادرات، ارایه تسهیلات و پوشش بیمه ای صنعت و معدن در دولت یازدهم

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک نشست مطبوعاتی به ارایه عملکرد بخش صنعت و معدن پرداخت و از رشد در صادرات،‌ ارایه تسهیلات،‌ پوشش بیمه ای و همچنین فعال شدن طرح های ناتمام خبر داد. محمد رضا نعمت زاده در عین حال تاکید کرد که طی سال 95 در تولید و صادرات بخش معدن، رشد داشته ایم.
رشد صادرات، ارایه تسهیلات و پوشش بیمه ای صنعت و معدن در دولت یازدهم

محمد رضا نعمت زاده در نشست خبری با اعلام این مطلب اظهار داشت: طی سال گذشته، در حوزه صنعت و معدن از رشد خوبی برخوردار بودیم و (با وجود رشد 11درصدی در سه ماه سوم سال قبل) آمار معدن ما در برخی فصول منفی اعلام شد، اوضاع مناسبی در این بخش حاکم بود. آنچه اعلام شد به دلیل اشکالاتی بود که در جمع‌آوری اطلاعات صورت گرفته بود، بر همین اساس، بانک مرکزی و مرکز آمار درصدد اصلاح این بخش هستند، چرا که ما در بخش معدن با رشد تولید و صادرات مواجه بوده‌ایم و در چنین شرایطی اینگونه نیست که از نظر ارزش افزوده رشد منفی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در بخش صنعت، آمارها از ارزش افزوده 5 درصدی خبر می‌دهد که البته اگر آمار ۱۲ ماهه محاسبه شود، این رقم افزایش نیز خواهد داشت، چرا که در سه ماه پایانی سال در بخش‌هایی مانند صنایع فلزی و غذایی تولید رو به رشد بوده‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به طرح کاداستر به عنوان یکی از تعهدات عملی شده این وزارت خانه اشاره کرد و گفت: یکی از ارکان اقتصاد سالم، شفاف‌سازی است و ما سعی داریم در این مسیر حرکت کنیم. بالای ۹۰ درصد اطلاعات ما در سامانه ثبت شده است. در مورد معادن ما همواره متهم بوده‌ایم اما با تلاش فراوان تقاضای خود را در رابطه با این بخش در سامانه عملی کردیم. علاوه بر این در خصوص سایر بخش‌ها نیز اطلاع‌رسانی می‌کنیم و وضعیت استان‌ها را جز به جز مشخص خواهیم کرد.

نعمت زاده با بیان اینکه طی سال گذشته، 161 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت شد، گفت: این رقم در مقایسه با سال 94، حدود 32 درصد رشد نشان می دهد. همچنین برای بخش تجارت، 72 هزار میلیارد تومان پرداخت شد که حاکی از رشد 26 درصدی میزان تسهیلات به این بخش طی سال گذشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به میزان سرمایه گذاری صورت گرفته پس از برجام اظهار داشت: پس از برجام 5.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای مشارکت با شرکت های ایرانی (مشارکت30 تا 100 درصد) به تصویب هیات عالی سرمایه گذاری خارجی در وزارت امور اقتصادی و دارایی رسید.

نعمت زاده تصریح کرد: در طول دولت یازدهم، حدود 5 هزار طرح نیمه تمام در سراسر کشور راه اندازی شد که از این میان، 31 طرح ملی بود که در شرف راه اندازی بوده یا افتتاح شده اند..

وی ادامه داد: در سال 95، 1081 واحد راه اندازی شده که منجر به اشتغال زایی18 هزار نفر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که طی سال گذشته، 44 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم، گفت: در ارزش محصولات صادراتی 3 درصد و از نظر مقدار 35 درصد رشد ایجاد شد و این موضوع به دلیل تغییرات قیمت ها و رکود جهانی بود که از نظر ارزش به مبلغ مورد نظر نرسیدیم.

وی ادامه داد: واردات کشور در سال گذشته نیز 43 میلیارد دلار بود که نشان دهنده پیشی گرفتن صادرات از واردات است. امسال نیز نرخ رشد 25 درصدی را پیش بینی کرده ایم.

نعمت زاده خاطرنشان کرد: پوشش بیمه صادراتی صندوق ضمانت صادرات در سال 95، 400 درصد رشد عملکرد نسبت به سال 94 داشت. کاهش نرخ ها موجب تشویق افراد نسبت به بیمه کردن محصولات صادراتی شد.

منبع: ایمیدرو
عناوین برگزیده