تاریخ: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۱۳
کد خبر: ۲۷۴۵۸۴
با وجود افزایش میزان مصرف؛
‌می‌متالز - منابع آگاه به موسسه «Fastmarkets» اعلام کردند که پریمیوم سنگ آهن عیار بالا مطابق با تقاضای ضعیف وارداتی بازار چین و در بحبوحه افزایش میانگین قیمت قرارداد‌های یک ماهه نسبت به معاملات هفتگی کاهش داشته است.

به گزارش می‌متالز و به نقل از موسسه «Fastmarkets»، پریمیوم سنگ آهن با گرید عیار بالا در روز جمعه ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ مطابق با تقاضای ضعیف وارداتی از بازار چین و در بحبوحه افزایش میانگین قیمت قرارداد‌های ماهانه یک ماهه نسبت به معاملات هفتگی کاهش داشته است.

به گفته یک بازرگان مستقر در سنگاپور، تقاضای خرید کنسانتره سنگ آهن در تطابق با روند افزایشی قیمت پینشهادی در بازار و در بحبوحه کاهش تقاضای واردات، همچنان به آرامی در حال کاهش است.

این تاجر افزود که عرضه فراوان کنسانتره استرالیا در مقابل کاهش تمایل به خرید همچنان بر پیشنهادات بازار (محصول) تاثیر گذار است.

به نظر می‌رسد مصرف داخلی برای مواد اولیه عیار بالا نسبت به هفته‌های گذشته بهبود داشته است؛ چراکه تقاضا برای مواد اولیه فولادسازی در سراسر جهان روند صعودی داشته است. به گفته یک بازرگان مستقر در استان شاندونگ چین، این اتفاق احتمالا به دلیل از سرگیری تولید فولاد توسط برخی کارخانه‌های فولادسازی چینی است که مشغول انجام عملیات تعمیر و نگهداری واحد‌های تولیدی بودند.

به گفته یک منبع آگاه محلی، سطح موجودی انبار کنسانتره سنگ آهن بنادر چین از اواخر ماه جولای، بعد از طی یک دوره روند صعودی، به حدود هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تن کاهش یافت.

پریمیوم محموله دریایی گندله در هفته منتهی به ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ علی‌رغم افزایش مصرف داخلی روندی نزولی داشت.

به گفته یک بازرگان دیگر مستقر در سنگاپور، استفاده از گندله در مقایسه با هفته‌های گذشته افزایش داشته است، زیرا کارخانه‌های تولیدی درصد اختلاط استفاده از گندله در کوره‌های بلند خود را به نسبت استفاده از کلوخه سنگ آهن افزایش داده‌اند.

افزایش هزینه عرضه زغال‌سنگ کک منجر به افزایش هزینه‌های تولید در استفاده از کلوخه سنگ آهن در کوره بلند در مقابل استفاده از گندله سنگ آهن شده است. یک بازرگان مستقر در هنگ‌کنگ بیان کرد که احتمالا به همین دلیل است که مصرف صعودی پیشین گندله در سراسر کارخانه‌ها، در حال حاضر روند نزولی به خود گرفته است.

با این وجود، مصرف گندله هنوز هم کم است و توقف و پایداری این روند همچنان مشخص نیست، اما زمانی که هزینه‌های کک‌سازی روند کاهشی به خود بگیرد یا هنگامی که حاشیه سود کارخانه‌ها در معرض تهدید باشد، این احتمال وجود دارد که بار دیگر در مصرف گندله‌ها تغییراتی ایجاد شود.

به گفته یک منبع آگاه در کارخانه‌ای مستقر در جنوب چین، افزایش مصرف گندله با عرضه منابع داخلی فراوانی جبران شده است. فروش مناطق بندری در راستای افزایش تقاضا، بهبود قابل توجهی نداشته است؛ بنابراین انتظار نمی‌رود که حاشیه سود واردات بر این اساس افزایش یابد.

به گفته یک منبع آگاه محلی، موجودی گندله در بنادر چین همچنان در حال افزایش است و در مجموع به ۶ میلیون و ۱۰۰ هزارز تن رسیده است.

همچنین در بازار فیزیکی محموله‌ای با تناژ نامشخص ۶۶ درصد کنسانتره آهن «Minas Rio» بر اساس میانگین قیمت شاخص ۶۵ درصد آهن در ماه سپتامبر به اضافه دو دلار پریمیوم در هر تن، در ماه سپتامبر معامله و بارگیری شد.

بر اساس این گزارش، شاخص‌های سنگ آهن موسسه «Fastmarkets» شامل قیمت کنسانتره سنگ آهن ۶۶ درصد با شرط تحویل در بندر چینگ‌دائو: ۱۱۷.۸۲ دلار در هر تن، افزایش ۰.۱۱ دلاری در هر تن و قیمت گندله آهن کوره بلند ۶۵ درصد با شرط تحویل در بندر چینگ‌دائو: ۱۳۷.۴۰ دلار در هر تن، کاهش ۱.۰۶ دلاری در هر تن و پریمیوم گندله سنگ آهن نسبت به سنگ آهن ۶۵ درصد دانه‌بندی تحویل چین: ۲۱.۵۰ دلار در هر تن، کاهش ۲.۱۰ دلاری در هر تن است.

منبع: فلزات آنلاین

عناوین برگزیده