تاریخ: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۰:۰۸
بازدید: ۲۳۱
کد خبر: ۲۷۴۸۶۹

چطور فرمان از دست بانک مرکزی خارج شد؟

‌می‌متالز - امروز برای دقایقی سایت بانک مرکزی از دسترس خارج شد

به گزارش می‌متالز، شاید این خبر برای اهالی غیرپولی تعجب آور باشد اما برای اقتصادی ها چندان غریب نیست، به عقیده کارشناسان پولی بانک مرکزی سال هاست هک شده آن هم توسط دولت، افسارش گسیخته شده و هنوز هم مهار نشده. و مسئله دوم در درجه بالایی از اهمیت قرار داد.

آمار تازه بانک مرکزی دو خبر از وضعیت پولی مرداد می‌دهد؛ رشد نقدینگی با وجود ادعاهای سیاستگذار در مهار آن، همچنان در محدوده ۳۷ تا ۳۸ درصد قرار دارد و در این سطح بالا به ثبات رسیده است. پایه پولی یا پول پرقدرت که به تعبیری زاینده نقدینگی است، پس از یک روند نزولی چندماهه، تغییر مسیر داده و در عرض یک ماه به اندازه ۲۰ هزار میلیارد تومان رشد کرده است. این رشد ۳ درصدی مرداد به همراه رشد منفی پایه پولی در مرداد سال قبل باعث شده رشد این متغیر نسبت به ماه مشابه سال قبل دوباره به ۳۰ درصد بازگردد. رشد پول پرقدرت می‌تواند تحت تأثیر اضافه‌برداشت و بازی پانزی بانک‌ها رخ داده باشد.

رقم حجم نقدینگی به بیش از 5 هزار و 400 هزار میلیارد تومن رسیده یعنی ۷.۸ ۳درصد بیشتر از این مقدار در زمان مشابه سال قبل است.

اگر نیت دولت را به کنترل این ارقام فزاینده تعبیر کنیم، برای نجات از این وضعیت دارند دست و پا میزنند اما تعجب آور آن است که این تقلا از مسیر اقتصادی کنترل نمی شود.

در دولت همه چیز تکرار همان اشتباهات قبلی است مثلا هر مشکلی که در بخش‌های مختلف هست، از رفاه خانوار گرفته تا تولید و انواع تکالیف ارزشی که برای خود متصور است، همه را می‌خواهد با پرداخت تسهیلات یا پرداخت از جیب بودجه برطرف کند.

سایت از دسترس رفته باز گشت، اما برای تکلیف بانک مرکزی باید به سراغ تجویز مناسب رفت، مخصوصا که حال مهم ترین رکن پولی ایران این روزها اضطراری است.

منبع: فردای اقتصاد

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین