تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۸:۰۲
کد خبر: ۲۸۱۲۸۳
‌می‌متالز - اداره کل گمرک چین در گزارشی اعلام کرد که محموله‌های گاز و نفت روسیه به چین طی ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی داشته است.

به گزارش می‌متالز، اداره کل گمرک چین روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که محموله‌های گاز و نفت روسیه به چین طی ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی داشته است.

بر اساس داده‌های این اداره، واردات گاز طبیعی مایع (LNG) چین با جهش ۳۲ درصدی در سال به ۴.۹۸ میلیون تن رسید. از نظر دلاری، این افزایش ۱۵۷ درصد بوده و از ۵.۳ میلیارد دلار فراتر رفته است.

روسیه در حال حاضر چهارمین تامین کننده LNG چین پس از استرالیا، قطر و مالزی است. در حالی که داده‌ها نشان می‌دهد که واردات سوخت چین از قطر نیز در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی رشد داشته، محموله‌ها از استرالیا و مالزی کاهش یافته است.

در حالی که اداره گمرک چین در حال حاضر حجم فیزیکی واردات گاز خط لوله را فهرست نمی‌کند، داده‌های آن نشان می‌دهد که ارزش جریان گاز وارداتی از خط لوله روسیه در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲ با ۱۸۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ به ۳.۱ میلیارد دلار رسیده است.

این آمار نشان می‌دهد که روسیه پس از ترکمنستان (۸.۲۳ میلیارد دلار) دومین صادر کننده گاز خط لوله به این کشور آسیایی بوده است.

واردات نفت چین از روسیه نیز در این دوره افزایش یافت و با حدود ۹.۵ درصد رشد به ۷۱.۹۷ میلیون تن رسید. این واردات بر حسب دلار ۵۳ درصد افزایش یافت و به ۴۹.۱۹ میلیارد دلار رسید.

همانطور که از داده‌های منتشر شده بر می‌آید، روسیه در هر دو ماه اکتبر و سپتامبر دومین تامین کننده بزرگ نفت چین بود.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی با فروش ۷۳.۷۶ میلیون تن سوخت به چین به قیمت ۵۵.۵ میلیارد دلار در فاصله ژانویه تا اکتبر همچنان پیشتاز است.

چین واردات انرژی خود را از روسیه افزایش داده است، زیرا از تخفیف‌هایی که مسکو در اوایل سال جاری میلادی برای تضمین خریداران نفت و گاز ارائه کرده بود، استفاده کرده است.

این در حالی صورت گرفته است که بسیاری از واردکنندگان سنتی از روسیه در بحبوحه تحریم‌های غرب، از واردات کالا از این کشور خودداری کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده