تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۰۰
بازدید: ۱۴۸
کد خبر: ۲۸۱۳۳۲

پیش بینی بورس فردا اول آذر ۱۴۰۱ | رشد شاخص در گرو این صنعت بورس

‌می‌متالز - بورس امروز نیز توانست به مسیر صعودی خود ادامه دهد و شاخص کل بورس در انتهای معاملات امروز بازدهی مثبت ۰.۳۲ درصدی را به ثبت رساند و شاخص هم‌وزن همچون روز گذشته با ثبت عملکردی بهتر، با افزایش ۰.۴۲ درصدی همراه شد. فردا وضعیت بازار سرمایه در اولین روز آذرماه چگونه خواهد بود؟

به گزارش می‌متالز، بازار بورس امروز با یک روند متعادل همراه بود، شاخص کل به واسطه عرضه محصول ایران خودرو در بورس کالا و در نتیجه آن صف‌های خرید سنگین برای نماد خودرو با رشد همراه شده بود در نیمه دوم بازار کمی عقب نشست و از ادامه روند صعودی بازماند. درنهایت شاخص کل با رشد چهار هزار واحدی پشت سطح یک میلیون ۴۱۰ هزار واحد رسید و در مقابل خود دو محدوده یک میلیون ۴۱۰ و ۴۲۰ هزار واحد را به عنوان مقاومت دارد، ارزش معاملات در سطح سه هزار ۷۰۰ میلیارد تومان بود که وضعیت مطلوبی را نشان می‌دهد، ولی برای عبور از این سطوح نیاز است کمی ارزش معاملات افزایش یابد.

پیش بینی بورس فردا


برای بازار فردا پیش‌بینی می‌کنیم روند مانند امروز تعادلی باشد و شاهد رشد و اصلاح‌های پرشتاب نباشم؛ برآورد محدوده تغییرات سه تا پنچ هزار واحد را برای بازار فردا خواهیم داشت، بازار سرمایه نیاز به محرکی جدید برای رشد است.

در صورت عبور از محدوده یک میلیون ۴۱۰ احتمال دستیابی به سطح یک میلیون ۴۲۰ نیز فراهم است.


کاویان عبداللهی کارشناس بازار سرمایه فضای بازار سرمایه در آخرین روز آبان‌ماه را خاص توصیف کرد و گفت: شرایط امروز بازار سرمایه به مراتب نشانه‌هایی از مساعد بودن معاملات داشت و جریان عرضه و تقاضا فضای مناسبی را برای سهامداران به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه معاملات فردا قطعا تحت تاثیر اتفاقات امروز بازار خواهد بود، تصریح کرد: فشار فروش در انتهای بازار بعضا افزایش پیدا کرد. همچنین با توجه به اتفاقات سازمان بورس احتمالا فردا جریان دادوستد‌های بورس با فشار طرف عرضه حداقل در ابتدای بازار مواجه خواهد شد.

عبداللهی بزرگترین مشکل صنعت خودرو را بحث قیمت‌گذاری دستوری دانست و در این رابطه بیان کرد: موضوع فروش خودرو در بورس کالا به ویژه خودرو‌های شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا که مورد توجه بازار هستند و تقاضا برای این دست خودرو‌ها وجود دارد، اتفاق مثبتی برای بازار ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: نماد‌های تولیدکننده خودرو با فروش کالای خود با نرخ‌های نزدیک‌تر به بازار آزاد در بورس کالا به کمک مکانیسم عرضه و تقاضا گام در جهت حذف قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارند. همچنین این اتفاق باعث کاهش زیان انباشته این شرکت‌ها می‌شود و چشم‌انداز مثبتی را برای نماد‌های این گروه ترسیم می‌کند.

منبع: نبض بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین