تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۵۰
کد خبر: ۲۸۸۰۷۷
‌می‌متالز - اداره آمار سوئد اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور برای اولین بار در بیش از ۳۰ سال گذشته دو رقمی شده که دلیل آن افزایش قیمت برق و مواد غذایی بوده است.

به گزارش می‌متالز، اداره آمار سوئد روز جمعه اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور برای اولین بار در بیش از ۳۰ سال گذشته دو رقمی شده که دلیل آن افزایش قیمت برق و مواد غذایی بوده است.

تورم با نرخ بهره ثابت (CPIF)، معیاری که توسط بانک مرکزی سوئد Riksbank استفاده می‌شود، در ماه دسامبر به ۱۰.۲ درصد به صورت سالانه جهش کرد که نسبت به رقم ۹.۵ درصد در ماه نوامبر افزایش نشان می‌دهد.

این ارقام بالاتر از نرخ ۹.۱ درصدی است که توسط این بانک پیش بینی شده و همچنین ۹.۸ درصد پیش بینی شده توسط اقتصاددانان است.

در حالی که تورم در برخی از کشور‌های منطقه یورو در حال کاهش است، سوئد همچنان شاهد رشد این نرخ است و اکنون به بالاترین سطح خود از سال ۱۹۹۱ رسیده است.

بر اساس این گزارش، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در سوئد از ۱۱.۵ درصد در نوامبر به ۱۲.۳ درصد افزایش یافت.

ارقام رسمی نشان می‌دهند که قیمت‌های بی‌سابقه برق در دسامبر ۲۸ درصد نسبت به ماه قبل از آن و ۴۵.۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

یوهان لوف، اقتصاددان ارشد در بانک هندلس‌بانکن Svenska Handelsbanken، گفت: این واقعیت که تورم بدون احتساب قیمت انرژی مجدداً بر اساس پیش‌بینی‌های بانک مرکزی سوئد شگفت‌انگیز است، این تصور کلی را ایجاد می‌کند که پیشرفت کمی برای مهار تورم تاکنون حاصل شده است.

در این گزارش آمده است که قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیر الکلی به طور سالانه ۱۸.۲ درصد افزایش یافت، در حالی که اثاثیه و کالا‌های خانگی ۱۶.۳ درصد رشد کرد.

بر اساس مقایسه ماهانه، قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور ۲.۱ درصد رشد کرد که شدیدترین افزایش از ژانویه ۱۹۹۳ محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین