تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۱۵
کد خبر: ۲۸۸۶۱۶
میرتاج الدینی:
‌می‌متالز - نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروسازان نباید عرضه خودرو در بورس را مهندسی کنند، گفت: این شرکت‌ها باید روزبه روز بر تیراژ تولیدشان بیافزایند.

به گزارش می‌متالز، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی درباره عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: استفاده از سازوکار بورس موجب حذف رانت شد در واقع قیمت خودرو در بازار از بهای آن در بورس کمتر است و استفاده از این مکانیزم موجب شد که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رانت از این حوزه حذف شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: برای ساماندهی صنعت خودرو باید گام‌هایی مانند رشد تیراژ تولید، ارتقای کیفیت، واردات و... برداشته شود تا با افزایش عرضه، قیمت خودرو کاهش یابد و خودرو که در حال حاضر به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده، مصرفی شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این پرسش که عرضه خودرو در بورس خودرو آیا به این معنا نیست که خودرو کالایی سرمایه‌ای است، تصریح کرد: از آنجاکه میزان تولید این کالا نسبت به تقاضا کم است؛ در واقع در این شرایط یا از سازوکار مزایده استفاده می‌شود یا قرعه‌کشی، که مکانیزم قرعه‌کشی نوعی بخت‌آزمایی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت حذف قیمت‌گذاری دستوری به منظور کاهش زیان انباشته خودروسازان و توجه به واردات خودرو به منظور تامین نیاز مردم، ادامه داد: خودروسازان نباید عرضه خودرو در بورس را مهندسی کنند، این شرکت‌ها باید روزبه روز بر تیراژ تولیدشان بیافزایند؛ وزارت صمت نیز باید نظارت جدی بر مکانیزم عرضه خودروسازان داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین