تاریخ: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۶:۲۱
کد خبر: ۲۸۹۱۸۵
مدیرعامل آریان فولاد:
‌می‌متالز - بهمن قاسمی با بیان اینکه تورم سالانه همواره وجود دارد و تخصیص حقوق دلاری تاثیر چندانی در افزایش تورم خواهد داشت خواستار پرداخت حقوق کارگران به صورت ارزی شد و گفت: دولت برای اینکه یک الگوی موفق به یادگار بگذارد، حقوق و دستمزد کارگر را به صورت روزانه حداقل ۱۰ دلار و ماهانه ۳۰۰ دلار در نظر بگیرد.

به گزارش می‌متالز به نقل از اکوفارس، مدیر عامل آریان فولاد با تاکید بر اینکه فولادسازان یک سوم سال را در بلاتکلیفی به سر می‌برند گفت: به دلیل کمبود و قطعی برق و گاز حدود یک سوم سال در بلاتکلیفی هستیم این در حالیست که دولت برای رسیدن به ۵۵ میلیون تن هدف گذاری انجام داده، اما نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم بی توجهی کرده است.

بهمن قاسمی تصریح کرد: با توجه به قطعی‌های مکرر برق و گاز نتوانستیم به پیش بینی‌هایی که برای امسال داشتیم در تولید برسیم و تا پایان سال حدودا ۷۵۰ میلیون تن تولید انواع مقاطع فولادی خواهیم داشت که این بدین معنی است که با ۳۷ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنیم.

چند نرخی بلایی است که تولید را نابود می‌کند

وی افزود: بسیاری از خطوط تولید در این شرکت به دلیل کمبود برق در حال حاضر متوقف هستند، نظیر خط تولید ذوب به روش قوس الکتریکی که به دلیل کمبود برق در منطقه متوقف شده است، آریان فولاد جزو معدود کارخانه‌هایی است که سبد متنوعی از محصولات را دارد، اما متاسفانه به دلیل سیاست گذاری‌های غلط در این صنعت و به دلیل کمبود انرژی و عدم تامین مواد اولیه قادر به تولید همه محصولات و با تمام ظرفیت نیستیم.

قاسمی همچنین چند نرخی بودن نرخ ارز را یکی از مهم ترین مشکلات واحد‌های صنعتی عنوان کرد و گفت: چند نرخی بلایی است که تولید را نابود می‌کند، ما حاضریم برق، گاز و آب را به نرخ‌های جهانی خریداری کنیم، اما به شرطی که همه زیرساخت‌ها و بستر صادرات و فروش ما نیز در شرایط برابر انجام شود، متاسفانه در کشور هزینه‌ها متناسب با درآمد نیست.

بهمن قاسمی افزود: امروز کشور‌های برتر تولیدکننده فولاد به دنبال تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا و صنایع های‌تک هستند، بر این اساس ما هم باید از خام فروشی و نیمه خام فروشی به این سمت و سو حرکت کنیم، زیرا ارزش افزوده بالاتری برایمان به دنبال خواهد داشت.

دستیابی کشورمان به رتبه ششم تولیدکنندگان برتر فولاد جهان را امکانپذیر برشمرد، و گفت: حرکت به سمت تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا باید در دستور کار باشد.

وی بیان‌ داشت: در این زمینه باید ابتدا به تامین زیرساخت‌های مورد نیاز به‌ویژه تامین آب، برق، گاز و جاده‌های دسترسی پرداخت.

زیرساخت‌ها متناسب با روند تولید رشد نکرده

وی تصریح‌ کرد: اگر سیاست گذاری مناسبی برای صادرات محصولات نهایی این بخش داشته باشیم، اشتغالزایی و ارزش افزوده بالاتری به دنبال خواهد داشت و ضمن ارزآوری برای کشور، از ظرفیت‌های خالی واحد‌ها استفاده خواهد شد.

مدیر عامل آریان فولاد، عدم تامین زیرساخت‌ها را پاشنه آشیل تولید فولاد کشور برشمرد که می‌تواند دستیابی به هدف ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ را با چالش همراه کند، اما اظهار داشت: در صورت تامین زیرساخت‌ها، سال آینده به راحتی به تولید ۳۵ میلیون تن فولاد خواهیم رسید.

قاسمی، سرانه مصرف فولاد هر ایرانی را ۲۰۰ کیلوگرم برشمرد که نصف متوسط جهانی است و یادآور شد: رکود ساخت و ساز‌ها در سال‌های گذشته، دلیل این مساله بوده در حالی که این میزان در دنیا ۴۰۰ کیلوگرم برای هر نفر است.

وی خاطرنشان‌ کرد: با توجه به اینکه صنعت فولاد ایران، فناوری و دانش مورد نیاز را از شرکت‌های بزرگ جهان همچون «دانیلی»، «نیپون» و ... اخذ کرده، همچنین با محقق شدن برنامه‌های داخلی‌سازی در سال‌های گذشته در بسیاری شرکت‌ها، درصد خودکفایی در این صنعت بالاست و حتی قادر به تولید بسیاری تجهیزات مورد نیاز در داخل هستیم؛ با این حال در مباحث بومی‌سازی باید صرفه اقتصادی را در نظر داشت.

وی، در ادامه به مشکلات محدودیت گاز و برق در واحد‌های فولادی و نوردی اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه هر چند تابع شرایط کشور و تامین نیاز بخش خانگی به عنوان یک اولویت هستیم، اما می‌توان با برنامه‌هایی همچون نوبت‌بندی برای صنایع و شرکت‌ها، موجبات برنامه ریزی بهتر برای مواجهه با این چالش را فراهم کرد.

وی به ورود شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی به ساخت نیروگاه برای تامین برق اشاره کرد، اما گفت: این مهم برای شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم نیست، ضمن اینکه موضوع تولید برق یک بحث تخصصی است و پیچیدگی‌های خاص خود را داراست و صلاح نیست که هر تولید کننده‌ای برای تامین برق مورد نیاز نیروگاه بزند چرا که تامین انرژی وظیفه دولت است.

قاسمی همچنین ورود بخش برخی شرکت‌های خصوصی فولادی و نوردی به تامین آب مورد نیاز از پساب را یادآور شد و گفت: در حال حاضر آریان فولاد که بزرگ ترین تولیدکننده بخش خصوصی واقعی کشور بشمار می‌رود با خریداری پساب شهر بوئین‌زهرا، همه آب مورد نیاز خود را بدون فشار آوردن به سایر منابع سطحی و زیرزمینی تامین می‌کند.

عرضه مواد اولیه در بورس کالا قطره چکانیست

مدیرعامل آریان فولاد، مشکل دیگر فرا روی واحد‌ها را عرضه اندک و قطره‌چکانی مواد اولیه در بورس کالا عنوان کرد.

وی گفت: ظرفیت اسمی شرکت تولید ۲ میلیون تن انواع محصولات فولادی است که از این میزان به دلیل قطعی برق در فصل تابستان و افت و کمبود گاز و برق در این موقع از سال از یک میلیون تن برنامه مورد هدف شرکت تا کنون ۶۰۰ هزار تن محقق شد.

وی تامین مواد اولیه را به عنوان یکی از چالش اصلی صنعت فولاد برشمرد و افزود: بورس کالا عرضه‌های شمش را به صورت قطره چکانی انجام می‌دهد و توجه کافی به پایین دست صورت نمی‌گیرد.

قاسمی افزود: روش عرضه شمش همچنین آهن اسفنجی منطقی نیست به گونه‌ای که در عرضه‌های روز شنبه نرخ آهن اسفنجی ۸ هزارو ۵۰۰ بود، اما در بازار به نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود.

وی خواستار پرداخت حقوق کارگران به صورت ارز رایج کشور شد و افزود: دولت باید برای اینکه یک الگوی موفق به یادگار بگذارد و حقوق و دستمزد کارگر را به صورت روزانه حداقل ۱۰ دلار و ماهانه ۳۰۰ دلار در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه حقوق دلاری موجب تورم نخواهد شد، تصریح کرد: تورم سالانه همواره وجود دارد و تخصیص حقوق دلاری تاثیر چندانی در افزایش تورم نخواهد داشت.

منبع: اکو فارس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده