تاریخ: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۳:۵۸
کد خبر: ۲۸۹۶۵۴
‌می‌متالز - اشتغال‌زایی مستقیم برای ۵۰ شرکت در دوره اجرای این پروژه‌ها و سهم بیش از ۷۷ درصدی به کارگیری توانمندی شرکت‌های داخلی با صرفه‌جویی ارزی بالغ بر ۳۰ میلیون یورو از دیگر ویژگی‌های پروژه‌هایی است که در دهه فجر امسال در فولاد خوزستان افتتاح می‌گردند.

‌می‌متالز - یادداشتی از سجاد خراسانی: در ایران صنعت فولاد از جمله صنایعی است که پس از انقلاب ایجاد و بومی‌سازی شده و مجموع اقدامات انجام شده در این خصوص در نهایت ایران را تا این لحظه در جایگاه دهم تولید فولاد در جهان قرار داده و سهم قابل توجهی را در زمینه اشتغال‌زایی و ارزآوری برای کشور به ارمغان آورده است.

صنعت فولاد علاوه بر صنعتی کردن کشور‌های غربی و بلوک شرق سابق، در توسعه کشور‌های شرق آسیا نیز نقش محوری بازی کرده است. در این میان، کشور‌های بدون منابع طبیعی و مواد اولیه لازم برای ایجاد صنعت فولاد نیز به استقرار این صنعت در کشور خود مبادرت ورزیده اند.

اهمیت و ظرفیت صنعت فولاد در نظام اقتصادی جهانی از جمله ایران این صنعت را جزو صنایع استراتژیک قرار داده است. در همین خصوص با اجرای طرح‌های توسعه‌ای پیوسته نقش مهمی در اقتصاد و رونق تولید کشور بر عهده دارد؛ و اینک در جنوب غربی ایران، شرکت فولاد خوزستان که به عنوان اولین تولیدکننده فولاد و آهن به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی در کشور شناخته می‌شود در مسیر اعتلای نام ایران به مناسبت فرارسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با تکیه بر عزم و اراده والای خود و تلاش برای توسعه میهن عزیزمان ۳۳ پروژه به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان در راستای دستیابی به تولید پایدار که موجبات ۴ میلیون تن تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ و ۱۳/۶ میلیون تُن تا سال ۱۴۱۰ را با تلاش گسترده و همدلی افتتاح و به بهره برداری می‌رساند.

از نکات بارز اجرایی شدن این پروژه‌ها می‌توان به پایداری تولید، بهینه‌سازی فناوری، افزایش ظرفیت، کاهش پیامد‌های زیست‌محیطی و عمل به مسوولیت‌های اجتماعی و ایجاد اشتغالزایی اشاره کرد.

اشتغال‌زایی مستقیم برای ۵۰ شرکت در دوره اجرای این پروژه‌ها و سهم بیش از ۷۷ درصدی به کارگیری توانمندی شرکت‌های داخلی با صرفه‌جویی ارزی بالغ بر ۳۰ میلیون یورو از دیگر ویژگی‌های پروژه‌هایی است که در دهه فجر امسال در فولاد خوزستان افتتاح می‌گردند.

در این میان آنچه اهمیت دارد با برنامه ریزی و مدیریت درست و تصمیمات کارشناسان اندیشمند شرکت فولاد خوزستان ظرف سال‌های گذشته با وجود تحریم منابع زیرساختی علاه بر اینکه جلوه‌های بی نظیری از رونق و برکت در سایه تلاش رقم زده اند به یکی از تامین‌کنندگان ارز مورد نیاز بانک مرکزی از طریق صادرات نیز رسیده اند.

باید برنامه‌ریزان اقتصادی، خوزستان را به عنوان یک گنج تلقی کرده و در دستور کار خویش تکیه بر شرکت فولاد خوزستان را غنیمت دانسته و با تمام قوا، توسعه طرح‌های افزایش تولید و تکمیل حلقه‌های زنجیره در این واحد صنعتی مادر را تسریع کنند.

با تمام سختی‌ها و وجود تحریم‌ها فولاد مردان خوزستانی توانسته اند قله‌های علم و دانش را توسط مهندسان تلاشگر خود فتح کند؛ امید است که با همدلی و پشتکار و تلاش‌های همیشگی و شبانه روزی بی دریغ برنامه ریزان و دولتمندان ایرانی در مسیر خودکفایی و اقتصاد مقاوتی و در جهت اعتلای نام ایران و ایرانی گام برداشته و با تصمیمات به حق و اندیشمندانه همانند جوانان فولاد خوزستان در مقابل تحریم‌ها قد علم کرده و موجبات توسعه و پیشرفت این صنعت مهم شوند و مسیر نوآوری و درخشش را هموار‌تر از همیشه سازند.

جهادگران فولاد خوزستان با غیرت و با از خودگذشتگی فراوان نگذاشتند در سال “تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها “چرخ تولید کارخانه در این جبهه نبرد با تروریسم اقتصادی متوقف شود و آمار تولید نسبت به سال‌های گذشته تنزل پیدا کند و هم پیمان برای چشم انداز توسعه شرکت و ساختن آینده‌ای روشن و ایرانی آباد ایستادگی می‌کنند.

عناوین برگزیده