تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۲۲
بازدید: ۱۷۰
کد خبر: ۳۰۳۰۹۴

کاهش ۵۶ میلیون مترمکعبی آب سد‌های تهران

‌می‌متالز - سد‌های پنج‌گانه تهران در آستانه ورود به روز‌های گرم‌تر سال با ۵۶میلیون مترمکعب کاهش موجودی آب روبه‌رو شده اند و این در حالی است که گرما نیاز آبی را بیشتر می‌کند.

به گزارش می‌متالز، هوای تهران روزبه روز گرم‌تر می‌شود، به گونه‌ای که براساس تازه‌ترین اعلام شرکت آب و فاضلاب استان میزان مصرف لحظه‌ای آب در ۲۲ اردیبهشت ماه با بیش از ۵۲‌هزار لیتر در ثانیه، به میزان مصرف آب در نقطه اوج مصرف نزدیک شد. این میزان مصرف در حالی است که هنوز وارد روز‌های گرم‌تر تهران نشده ایم تا نیاز آبی را تشدید کند.

شرکت آب منطقه‌ای تهران تازه‌ترین وضعیت سد‌های پنج‌گانه را منتشر کرد که براساس آن حجم آب موجود در این سد‌ها از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۱) تا ۲۴ اردیبهشت با ۵۶میلیون مترمکعب کاهش نسبت به پارسال روبه‌رو شده است. مجموع حجم آب سد‌های تهران تا ۲۴ اردیبهشت به رقم ۵۳۹میلیون مترمکعب رسید. پارسال و در همین بازه زمانی سد‌های تهران در مجموع ۵۹۵میلیون مترمکعب آب داشتند. مخازن سد‌های تهران در شرایط نرمال ۹۴۰میلیون مترمکعب آب می‌توانند داشته باشند که به این ترتیب وضعیت فعلی این سد‌ها با شرایط نرمال ۴۰۱میلیون مترمکعب کسری دارند. این در حالی است که در روز‌های آینده بیشینه دمای هوای پایتخت به ۳۰درجه سانتی گراد خواهد رسید و به تدریج سامانه‌های سرمایشی ساختمان‌ها و کولر‌های آبی وارد مدار خواهند شد و این موضوع ضرورت مدیریت مصرف آب را دوچندان می‌کند.

با واردشدن به فصل گرما، حدود ۳میلیون کولر آبی در پایتخت وارد مدار خواهد شد و هر کولر آبی معادل ۳۰۰لیتر در شبانه روز آب مصرف خواهد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده